aktualizacja 

Prawa jazdy "polecą". Od września zmiana w przepisach

435

Kierowcy łamiący notorycznie przepisy ruchu drogowego powinni mieć się na baczności. Już 17 września 2022 roku w życie wejdą zmiany, które sprawią, że łatwiej będzie można stracić prawo jazdy. Mowa m.in. o podwyższeniu liczby punktów karnych za niektóre wykroczenia, likwidacji kursów redukujących ich liczbę i uzależnieniu terminu zniknięcia punktów od opłacenia mandatu.

Prawa jazdy "polecą". Od września zmiana w przepisach
Nadciąga zmiana w punktach karnych. Łatwiej stracisz prawo jazdy (Policja)

1 stycznia 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator mandatów, który znacząco podwyższył stawki za popularne przekroczenia drogowe. Jeśli nie zrobił on wrażenia na piratach drogowych, być może zrobią to zmiany, które zaczną obowiązywać 17 września 2022 roku. Sprawią one, że utrata prawa jazdy stanie się niezwykle prosta.

Obecnie maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie wynosi 10. Od września zwiększy się ona do 15 punktów. To jednak nie koniec zmian.

Nadciąga zmiana w punktach karnych. Łatwiej stracisz prawo jazdy

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, aż 15 punktów karnych otrzymamy w przypadku najbardziej niebezpiecznych zachowań. Należą do nich:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Od 17 września 2022 roku inne będą też zasady przydzielania punktów karnych. Za przekroczenie prędkości otrzymamy surowszą karę niż do tej pory. Oto szczegóły:

 • o 11–15 km/h będą 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne)
 • o 16–20 km/h - 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne)
 • o 21–25 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne)
 • o 26–30 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne)
 • o 31–40 km/h - 10 pkt karnych (dziś 6 pkt karnych)
 • o 41–50 km/h - 13 pkt karnych (dziś 8 pkt karnych)
 • o 51–60 km/h - 15 pkt pkt karnych (dziś 10 pkt karnych)
 • o 61–70 km/h - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych)
 • o 71 km/h i więcej - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych)

Musisz uważać na prawo jazdy

Nowe zasady oznaczają, że dużo łatwiej będzie skompletować 24 punkty, po przekroczeniu których należy ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Osoby posiadające uprawnienia krócej niż rok stracą dokument po zdobyciu 20 "oczek".

Najważniejsza zmiana to jednak brak kursów, które pozwoliłyby likwidować punkty karne. Co ważne, punkty karne zostaną anulowane po upływie dwóch lat - i to nie od momentu popełnienia wykroczenia, a uiszczenia mandatu. W ten sposób rządzący chcą zmobilizować piratów drogowych do płacenia za grzechy popełnione na torze.

Najbliższe dni przyniosą ostatnie kursy tego typu - mają się one odbyć m.in. w Poznaniu i Tarnowie. W niektórych WORD-ach nie ma już wolnych miejsc, więc nie wszyscy chętni zlikwidują sobie punkty przed 17 września 2022 roku.

Zobacz także: Ceny noclegów nad polskim morzem. "Nawet poniżej 30 zł"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić