Sonia Stępień
Sonia Stępień| 

Charlie Hebdo znowu szokuje. Meghan i królowa Elżbieta na okładce

130

Francuski magazyn Charlie Hebdo znowu szokuje. Tym razem chodzi o kontrowersyjną okładkę, na której królowa przydusza kolanem Meghan Markle - obrazek nawiązuje do śmierci George'a Floyda.

Charlie Hebdo znowu szokuje. Meghan i królowa Elżbieta na okładce
Kontrowersyjna okładka czasopisma Charlie Hebdo.

Francuski magazyn satyryczny Charlie Hebdo jest szeroko krytykowany za swoją najnowszą okładkę. Karykaturalny rysunek przedstawia królową Elżbietę, klęczącą na szyi Meghan Markle. Kreskówkowa księżna mówi, że nie może oddychać. Obrazek nawiązuje do tragicznej śmierci George'a Floyda w maju 2020 roku.

Charlie Hebdo znowu szokuje

Magazyn, który już nie raz był pod ostrzałem z powodu kontrowersyjnych rysunków, teraz ponownie wywołał oburzenie. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak książę i księżna Sussex przyznali publicznie w programie Oprah Winfrey, że doświadczyli otwartego rasizmu ze strony członków rodziny królewskiej i personelu pałacu.

Rysunek stanowi oczywistą analogię do tragicznej śmierci George'a Floyda. Amerykanin zmarł w wyniku interwencji policyjnej, kiedy to funkcjonariusz podduszał go nogą przez ponad osiem minut. Policjant nie reagował na desperackie błagania Floyda, który krzyczał, że nie może oddychać.

Nagłówek tego numeru Charlie Hebdo brzmi "Dlaczego Meghan odeszła z Buckingham". Duszona przez Elżbietę II księżna odpowiada "Ponieważ nie mogłam już oddychać". Internauci i aktywiści określili ten rysunek jako "zły" i "przerażający".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
To jest złe na każdym poziomie. Królowa jako morderca George'a Floyda miażdżąca szyję Meghan? Meghan mówiąca, że nie może oddychać? To nie przesuwa granic, nie rozśmiesza nikogo ani nie rzuca wyzwania rasizmowi. To spłyca problemy i obraża we wszystkich dziedzinach - napisała na Twitterze dr Halima Begum, dyrektorka generalna think tanku zajmującego się równością rasową Runnymede.
Słaba i nieprzemyślana odpowiedź ze strony Charlie Hebdo, która, jeśli już, tylko zaognia sprawę. W walce z rasizmem nie ma miejsca na tę odmianę uproszczonej satyry. Całkowicie przerażające i głęboko zasmucające - w odpowiedzi na tweeta Begum napisała grupa kampanii WindrushAnchor.

Prawnicy Black and Asian ForJustice z kolei napisali na Twitterze, że okładka była "skandalicznym, obrzydliwym, faszystowskim rasizmem", dodając, że magazyn "wykorzystuje traumę George'a Floyda dla zysku".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Śmierć George'a Floyda nadal wzbudza emocje

Śmierć George'a Floyda w maju 2020 roku wywołała ogromne oburzenie, gdy w sieci pojawił się materiał wideo przedstawiający policjanta klęczącego na jego szyi, mimo że mężczyzna mówił, że nie może oddychać, a przechodnie błagali funkcjonariusza, aby przestał.

W piątek 12 marca Rada Minneapolis jednogłośnie zatwierdziła ugodę, w ramach której rodzina George'a Floyda otrzyma 27 mln dolarów odszkodowania. Jak informuje "The New York Times", to rekordowa suma wypłacona w związku ze sprawą dotyczącą wykroczeń popełnionych przez policję, w ramach ugody przedprocesowej.

Zobacz także: Meghan Markle zawsze stawiała na swoim. Jej zachowanie było nie do przyjęcia
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić