Koncert Rogera Watersa odwołany? Radni są oburzeni

W piątek 16 września ruszyła sprzedaż biletów na koncert byłego uczestnika grupy Pink Floyd, Rogera Watersa. Koncert artysty spotkał się jednak nie tylko z wielką kontrowersją, ale i krytyką ze strony internautów. W następną środę odbędzie się głosowanie radnych nad rezolucją, która potępia koncert Rogera Watersa w krakowskiej Tauron Arenie.

Koncert Rogera Watersa odwołany? Radni są oburzeni
Liczne głosy sprzeciwu internautów spowodowały, że sprawą zajął się radny Łukasz Wantuch, który zwrócił się do władz miasta, by podjęły działania zmierzające do odwołania koncertu prorosyjskiego muzyka. (via Getty Images, Peter Pakvis)

Od kilku dni trwa sprzedaż biletów na dwa koncerty Rogera Watersa, które mają odbyć się w Tauron Arenie w Krakowie w 2023 roku. Od czego czasu trwa również dyskusja na temat tego, że koncerty powinny zostać odwołane. Liczne głosy sprzeciwu internautów spowodowały, że sprawą zajął się radny Łukasz Wantuch, który zwrócił się do władz miasta, by podjęły działania zmierzające do odwołania koncertu prorosyjskiego muzyka. 

Brak reakcji ze strony rad miasta spowodował, że Wantuch przygotował projekt tzw. uchwały kierunkowej, która ma zobowiązać prezydenta do wprowadzenia zakazu wynajmowania gminnych obiektów na koncerty i wydarzenia firmowane przez artystów bezpośrednio lub pośrednio agresję Rosji na Ukrainę.

Krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali rezolucję, w której chcą, by Roger Waters tak jak i każdy, kto zachwala lub popiera prokremlowski reżim, był "persona non grata", czyli osobą "niemile widzianą". 

Roger Waters o wojnie w Ukrainie

Cała sprawa rozpoczęła się od kontrowersyjnego listu Watersa, który niedawno wysłał do Ołeny Zełenskiej - pierwszej Ukraińskiej Damy. Artysta napisał w nim, że w jej państwie rządzą skrajni nacjonaliści, którzy doprowadzili do wybuchu wojny. Według Rogersa dostawy broni do Ukrainy są "tragiczną pomyłką", z kolei Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by wojna trwała jak najdłużej. Co ciekawe, Waters w jednym z wywiadów stwierdził również, że wojnę w Ukrainie tak naprawdę wywołało NATO. W konsekwencji internauci zaczęli mu zarzucać, że sympatyzuje się z Rosją oraz z Putinem. 

Czy koncert Rogera Watersa zostanie odwołany? Tauron komentuje

Do całej sytuacji odnieśli się również przedstawiciele Tauron Areny, którzy powiedzieli, że nie planują odwoływać koncertu Watersa. Arena została zarezerwowana na wydarzenie długo przed wybuchem wojny w Ukrainie, a Tauron Arena ma podpisaną wieloletnią umowę z organizatorem koncertów Watersa. Wobec tego odwołanie koncertu wiązałoby się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale i prawnymi. 

Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić