aktualizacja 

Problemy króla Norwegii. Trafił do szpitala w Malezji

3

Jak donosi agencja Reutera, król Norwegii Harald V trafił do szpitala z powodu infekcji podczas wakacji w Malezji. Premier Norwegii Jonas Gahr Store powiedział, że jest smutny na wieść o hospitalizacji króla i życzy mu szybkiego powrotu do zdrowia.

Problemy króla Norwegii. Trafił do szpitala w Malezji
Problemy króla Norwegii. Trafił do szpitala w Malezji (GETTY, Anadolu)

Król Norwegii Harald V został hospitalizowany z powodu infekcji podczas wakacji w Malezji - poinformował norweski dom królewski we wtorkowym oświadczeniu.

W ostatnich miesiącach 87-letni monarcha zachorował na kilka chorób, co wzbudziło obawy o stan zdrowia głowy państwa. Jednak urzędnicy królewscy powiedzieli norweskim mediom, że książę będzie przeprowadzał zaplanowane spotkania w domu.

Harald, który przebywa w prywatnej podróży zagranicznej, jest najstarszym monarchą w Europie. Jak podaje norweska agencja informacyjna NTB, na dwa dni przed jego urodzinami w zeszłym tygodniu pałac ogłosił, że król wybierze się w prywatną podróż zagraniczną, nie podając celu ani daty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy wypowiedzieli się o postawie Franciszka. Specjalistka wyjaśnia

Premier Norwegii Jonas Gahr Store powiedział, że jest smutny na wieść o hospitalizacji króla i życzy mu szybkiego powrotu do zdrowia.

Kolejna hospitalizacja w ostatnich miesiącach

Król ma już swoje lata i to kolejna jego hospitalizacja w ostatnich miesiącach. Tylko w grudniu był w szpitalu z powodu infekcji. Konieczna była terapia dożylnymi antybiotykami. Z kolei w sierpniu spędził w szpitalu trzy dni ze względu na wysoką gorączkę. W ostatnim czasie norweski monarcha porusza się o kulach.

Urodzony 21 lutego 1937 r. Harald V wstąpił na tron ​​Norwegii w 1991 r. Ciekawą historią z jego życiorysu jest to, że Harald sprzeciwił się królewskiej tradycji i chciał ożenić się z krawcową o imieniu Sonja.

Król Olaf nie chciał się zgodzić na kandydatkę, która nie pochodziła z królewskiego rodu. Swojemu synowi przedstawiał kolejne księżniczki z panujących rodzin, jak Zofia Glücksburg, Irena Orańska-Nassau, Małgorzata Bernadotte, Aleksandra Windsor, Irena Glücksburg, Małgorzata Orańska-Nassau czy Brygida Bernadotte.

Harald jest bardzo lubianym monarchą wśród Norwegów. Jest też pierwszym od 567 lat władcą, który urodził się na norweskich ziemiach. Obecnie w społeczeństwie w tym kraju poparcie dla monarchii sięga 80 proc.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić