Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Tak Komenda mówił o życiu w więzieniu. Gorzkie słowa o osadzonych

107

Śmierć Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską. Niesłusznie skazany spędził za kratami 18 lat, a po wyjściu na wolność przegrał nierówną walkę z rakiem. Zaraz po opuszczeniu zakładu karnego Komenda wielokrotnie mówił o życiu w celu. Podkreślał, że "w więzieniu nie ma dobrych ludzi".

Tak Komenda mówił o życiu w więzieniu. Gorzkie słowa o osadzonych
Tomasz Komenda nie żyje (AKPA, AKPA)

Komenda został w 2003 roku skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo 15-letniej Małgorzaty K. Za kratami spędził 18 lat swojego życia, zanim został uniewinniony. Chociaż dostał ogromne odszkodowanie, to podkreślał, że nic nie wróci mu straconego czasu.

W wywiadzie dla Wirtualnej Polski kilka lat temu Tomasz Komenda wspominał więzienne życie. Mówił, że tylko wiara dała mu siłę do przetrwania. W zakładzie karnym przeżywał koszmar. Dla osadzonych był "gwałcicielem" i "mordercą". Miał trzy próby samobójcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsi widzowie filmu o Komendzie. "Jako matka nie przeżyłabym tego"
Rozmawiałem z tym na górze i mówiłem mu, że to nie ja. Potem zacząłem się modlić do Jana Pawła II. Prosiłem, aby mnie do siebie zabrał, albo uwolnił - opowiadał Komenda.

Niesłusznie skazany podkreślał, że nie utrzymuje kontaktu z nikim z więzienia. Nie mógł liczyć na sympatię strażników czy skazanych zamkniętych w tej samej celi. Komenda gorzko opisywał codzienność więźnia i sytuację, w której się znalazł.

W środku nie ma dobrych ludzi. Tam jest samo zło. Widziałem tam mnóstwo przemocy. Jak widzę w telewizji, że więzień się nawraca to przełączam na inny kanał. To są bzdury. W to może wierzyć tylko ktoś, kto nie był w więzieniu. Nawet jak ktoś był dobrym człowiekiem, a wybrał ścieżkę zła, to na słuszną już nie wróci - z bólem w głosie mówił w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Tomasz Komenda zmarł 21 lutego 2024 roku w wieku 47 lat. Chorował na raka płuc, jedną z najgroźniejszych odmian nowotworów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić