aktualizacja 

Mieszkasz w tych rejonach Polski? Przygotuj łopatę, spadnie do 20 cm śniegu

128

W grudniu nikogo nie powinny dziwić opady śniegu. Tymczasem jesienna aura przyzwyczaiła nas do tego, że częściej w tym czasie za oknem widzimy deszcz, niż białe płatki opadające na ziemię. Najbliższa doba przyniesie jednak sporo zmian na północy kraju.

Mieszkasz w tych rejonach Polski? Przygotuj łopatę, spadnie do 20 cm śniegu
Kierowców na północy Polski czekać będzie odśnieżanie samochodów (Pixabay)

Gwałtowne opady śniegu

Meteorolodzy ostrzegają zwłaszcza wtedy, kiedy opady śniegu mają charakter intensywnych. Co więcej, duża warstwa białego puchu może pod sobą skrywać lodowatą skorupę, która powstała po niedawnych opadach deszczu. A to oznacza, że warunki mogą być niebezpieczne - zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Właściciele domów powinni pamiętać o odśnieżaniu chodników przy swojej posesji. Jeśli tego nie zrobią - może im grozić mandat w wysokości nawet do 1500 zł.

IMGW ostrzega, że w najbliższym czasie mocno posypie na północy kraju - od okolic Mielna po Wyspę Sobieszewską. Ostrzeżenia obowiązują do granic powiatów bytowskiego, kościerskiego i gdańskiego. Sypać zacznie jeszcze dzisiaj popołudniu. Zdaniem synoptyków w tych rejonach może spaść nawet 20 cm śniegu. Pojawi się też silny wiatr, który lokalnie spowoduje zamiecie śnieżne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będą białe święta? Synoptyk o wstępnych prognozach

Słabsze opady śniegu są prognozowane na Podlasiu i w górach. Temperatura na terenie całego kraju wynosi dzisiaj od 0 stopni do 4 na plusie. W nocy będzie znacznie chłodniej - od 4 do nawet 7 stopni poniżej zera.

Podwyższony stan wody

Jak się okazuje - reszta kraju nie ma co liczyć na spokojne warunki. Mowa tutaj o części województwa świętokrzyskiego. Zdaniem hydrologów na Pilicy dojdzie do gwałtownego wzrostu poziomu wody. IMGW wydał w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia.

Już dzisiaj synoptycy prognozują, że kolejne wzmożone opady śniegu pojawią się w najbliższy piątek w rejonach Małopolski i Podkarpacia.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić