Są już pierwsze modele. Czy będziemy mieli okazję ulepić bałwana?

2

Biały puch rozjaśniający ponure dni marzy się wielu z nas. Śnieg jest szczególnie pożądany w grudniu, kiedy szykujemy się do świąt. Bywa natomiast problematyczny dla drogowców, którzy muszą się mierzyć z odgarnianiem śnieżnych zasp. Czy czeka nas biała zima czy jedynie taka kalendarzowa?

Są już pierwsze modele. Czy będziemy mieli okazję ulepić bałwana?
Sprawdziliśmy, jakie mamy szanse na białe święta (Pixabay)

Od jakiegoś czasu mierzymy się z ogólnym ociepleniem klimatu. Lato staje się wręcz upalne, noce są tzw. nocami tropikalnymi, a jesień zaskakuje wysokimi temperaturami i bezdeszczowymi dniami. Nic więc dziwnego, że także zima zmieniła swój charakter.

Jak podaje Polsat News, tej zimy nie mamy co liczyć na kilka stopni na minusie w ciągu dnia. Z pewnością na temperatury na plusie może liczyć zachodnia część Polski.

Bariera na linii Wisły

Ze wstępnych prognoz wynika, że chłodne fronty będą się zatrzymywać na linii Wisły, z pewnymi wyjątkami dla Sudetów i zachodniej Opolszczyzny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To będzie złota polska jesień? Jest najnowsza prognoza

Na wschodzie kraju słupki rtęci będą pokazywać jedną albo dwie kreski poniżej zera. Jeśli dotrze do nas ciepłe powietrze znad Wielkiej Brytanii - także tutaj czekają nas dodatnie temperatury.

Deszcz czy śnieg?

Będzie ciepło, więc będzie też deszczowo. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej.

Jeśli chodzi o śnieg - może się pojawić na Podkarpaciu i w Beskidach. Biało ma być zwłaszcza w Bieszczadach.

Kiedy na narty?

Według wstępnych prognoz najlepszym miesiącem na zimowe szaleństwo będzie styczeń. Temperatury poniżej zera będą utrzymywać się na Podkarpaciu i Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz w paśmie Karpat. I tutaj ponownie oczekiwane są spore opady śniegu w Bieszczadach, ale niektórzy dają też szanse na opady śniegu na Mazurach i na Śląsku.

Jest szansa, że w lutym śnieg utrzyma się w Bieszczadach, Tatrach i Beskidach oraz na Mazurach. Nie mają co na niego liczyć natomiast mieszkańcy północno-zachodniej Polski.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić