Synoptycy ostrzegają. W poniedziałek nad Polską wysoka aktywność elektryczna!

1

Tropikalne temperatury, które od jakiegoś czasu panują w Polsce, są właściwie nierozerwalne z silnymi burzami i gwałtownymi opadami. I taki też będzie najbliższy poniedziałek - zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie. Oprócz burz możliwe są też opady gradu.

Synoptycy ostrzegają. W poniedziałek nad Polską wysoka aktywność elektryczna!
W nadchodzących dniach zagrzmi w wielu miejscach Polski (Pexels)

Poniedziałek nadal będzie bardzo upalny. Najchłodniej, czyli 24 kreski powyżej zera, zobaczymy na termometrach w Suwałkach i Zakopanem. Najgoręcej, bo nawet 30 stopni na plusie, będzie w Gorzowie Wielkopolskim. Większość miast wojewódzkich odnotuje tego dnia temperatury w granicach 26 - 29 kresek powyżej zera.

Będzie gorąco, będzie też burzowo. Zwłaszcza w Szczecinie, Koszalinie czy Poznaniu. Zagrzmieć może też w okolicach Lublina. Synoptycy prognozują, że burze pojawią się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Podstawowym zagrożeniem w czasie jutrzejszych burz okażą się porywy wiatru, którą mogą sięgać do 80-90 km/h, powodując lokalne szkody. Opady deszczu mogą sięgać miejscami 25-30 mm. Gdzieniegdzie możliwy jest również opad gradu - podają FaniPogody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapowiada się upalne lato w Polsce. "Temperatury powyżej normy"

Ostrzeżenie o burzach, silnym deszczu i porywach wiatru pojawiło się też na mapie prognozy burzowej autorstwa IMGW. Synoptycy idą ze swoimi prognozami jeszcze dalej i ostrzegają przed burzą na niemal całej mapie Polski - z wyjątkiem Podlasia, części Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Na części woj. zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego mogą wystąpić lokalne podtopienia. To ze względu na trwającą w ostatnim czasie suszę hydrologiczną - w przypadku pojawienia się gwałtownych opadów wyschnięta na skwar ziemia tworzy skorupę, która w czasie krótkiego deszczu nie jest w stanie wsiąknąć wody.

Burzowo, ale nieco chłodniej

We wtorek burzowy front przeniesie się na wschód kraju, a w środę pojawi się na południu. Jednocześnie nie będzie już tak gorąco, jak do tej pory. Zarówno we wtorek jak i środę temperatury będą oscylować od 17 do 24 kresek na plusie.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić