Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

"Żywioł nie do opanowania". Nadciąga armagedon. Oto co nas czeka

121

Wiele wskazuje na to, że czerwiec będzie upływać pod znakiem opadów deszczu. Eksperci podają, że czeka nas bardzo dużo deszczowych chwil. Co konkretnie wydarzy się w najbliższych dniach? Prognozę przedstawiła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Żywioł nie do opanowania". Nadciąga armagedon. Oto co nas czeka
Prognoza na 12 czerwca - niż śródziemnomorski przyniesie deszcz (GFS, tropicaltidbits)

W najbliższych tygodniach może dochodzić do kolejnych podtopień. "Spadnie bowiem dużo deszczu niesionego przez letni europejski monsun" - donosi synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek na stronie internetowej tvn24.pl.

Zauważyła jednocześnie, że prognoza skumulowanych opadów amerykańskiego modelu GFS na najbliższe dziesięć dni wylicza opady rzędu 100 l/mkw. na południu i południowym wschodzie kraju. To oznacza groźną perspektywę - są obawy o to, że nadmiar wody czynić będzie kolejne szkody.

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) podobnie prognozuje falę obfitych opadów deszczu, przemieszczającą się od Śląska, przez Małopolskę i Podkarpacie, po Lubelszczyznę i Podlasie - informuje Unton-Pyziołek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Relacje UE-Chiny. Eksperci ostrzegają: Nie ma odwrotu

W nadchodzących dniach ma wystąpić kilka fal ulewnych opadów. Oczywiście prognozy jeszcze mogą się zmienić. Warto na bieżąco śledzić przeczucia sympatyków, by wiedzieć, na co trzeba się przygotować.

"Zdarza mu się zalewać wszystko..."

Ekspertka spostrzegła, że sumy opadów dla czerwca w górach wynoszą średnio ponad 200 litrów w Tatrach i około 160-180 litrów na Podhalu i w Beskidach.

Szacowane wartości odchylenia na tle średniej nie są wcale duże, ale model daje wyraźny sygnał, że przez południe i południowy wschód kraju przetoczy się żywioł, który w górach bywa nie do opanowania, a w dolinach zdarza mu się zalewać wszystko, co stoi na jego drodze - podkreśliła meorolożka tvnmeteo.pl.

Jednocześnie zapowiedziała, że dopływy górnej Odry oraz górnej i środkowej Wisły w najbliższych dwóch tygodniach będą musiały odprowadzić ogromne ilości wody.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić