Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Szczątki 26-metrowej bestii znaleziono na plaży

40

Kości mają ponad 200 milionów lat i należały do gada, który w prehistorii rządził w morzach i oceanach.

Szczątki 26-metrowej bestii znaleziono na plaży
(manchester.ac.uk, Nobumichi Tamura)

*Na angielskiej plaży znaleziono skamieniałą szczękę ichtiozaura. *To jeden z największych znanych gatunków zwierząt. Morski gad liczył sobie 26 metrów długości i wielkością zbliża się do płetwala błękitnego.

Odkryto jedynie kość, która była częścią dolnej szczęki. To jednak wystarczyło, aby ustalić rozmiar całego prehistorycznego gada. Porównano ją z największym szkieletem, jaki kiedykolwiek odkyto. Szczęka była o 25 proc. większa.

*Ichtiozaur żył 205 milionów lat temu. *Był królem oceanów. Drapieżniki żywiły się głównie pływającymi głowonogami oraz rybami. Większe osobniki polowały też na gady morskie, a nawet na innych przedstawicieli swoich gatunków. Wymarły w późnym okresie kredy.

Zobacz także: Zobacz także: Skamielina prehistorycznego stwora skrywała tajemnicę

*Skamieniałe szczątki znaleziono już dwa lata temu. *Jednak dopiero teraz w czasopiśmie "PLOS one" opublikowano badania na ich temat. Trafił na nie brytyjski kolekcjoner Paul de la Salle. Początkowo myślał, że to kawałek skały, gdy przyjrzał się dokładnie kościom stwierdził, że może to być szczęka ichtiozaura i skontaktował się z ekspertami pracującymi na uczelniach w Manchesterze i Bostonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić