o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
VDB
|

Cimanouska będzie reprezentować Polskę? Ten przykład pokazuje, że to możliwe

17
Podziel się

Chociaż sprinterka z Białorusi igrzysk olimpijskich w Tokio nie zaliczy do udanych pod względem sportowy, to jej nazwisko jest znane na całym świecie. Kryscina Cimanouska przebywa obecnie w Polsce na wizie humaniternej i coraz lepiej czuje się w naszym kraju. Czy podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu będzie reprezentować Polskę?

Cimanouska będzie reprezentować Polskę? Ten przykład pokazuje, że to możliwe
Kryscina Cimanouska (Twitter.com)
bESpYFGt

Po tym jak Kryscina Cimanouska odmówiła startu w sztafecie 4 × 400 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, wycofano ją z całej imprezy. Co więcej, białoruskie służby siłą chciały zmusić ją do powrotu do kraju.

Lekkoatletka jednak sprzeciwiła się tym "sugestiom" i bojąc się o swoje życie, szukała schronienia gdzie indziej. Początkowo mówiła o Niemczech czy Austrii, ale pomocną dłoń wyciągnęli Polacy. Zawodniczka zaledwie w ciągu kilku dni znalazła się w naszym kraju i obecnie, wraz z mężem przebywa w Polsce na wizie humanitarnej.

bESpYFGv

Co z jej karierą?

W obecnej sytuacji ciężko oczekiwać, aby Kryscina Cimanouska dalej reprezentowała Białoruś. Dlatego najpewniej zostanie ona naturalizowana do startów w innych barwach. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem wydaje się być Polska, bowiem to nasi urzędnicy przyjęli ją z otwartymi ramionami.

W rozmowie z mediami Cimanouska nie wyklucza startów w biało-czerwonych barwach. Jednakże jeszcze jednoznacznie się nie określiła. Warto jednak pamiętać, iż została ona dołączona do Grupy Sportowej Orlen, a ponadto Polski Związek Lekkiej Atletyki objął opiekę nad jej rozwojem.

Możliwy start na igrzyskach w Paryżu

Warto podkreślić, że gdyby Białorusinka wyraziła chęć rywalizowania w polskich barwach, to jest to możliwe. Co więcej, nie ma przeszkód, aby reprezentowała nasze barwy podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

bESpYFGB
- Przepisy MKOl mówią, że zawodnik może wystąpić w igrzyskach olimpijskich w barwach nowego kraju, jeżeli upłyną trzy lata, co do dnia, od ostatniego reprezentowania kraju poprzedniego. Dotyczy to wszelkich zawodów, w których reprezentował kraj. Ta "karencja" może zostać skrócona, jeżeli wyrazi na to zgodę macierzysty komitet olimpijski - tłumaczył na łamach "Faktu" Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl.

Sytuacja Cimanouskiej jest korzystna. Ostatni raz reprezentowała Białoruś podczas biegu eliminacyjnego na 100 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w dniu 30 lipca 2021 roku. Natomiast rywalizacja lekkoatletów w Paryżu rozpocznie się 2 sierpnia 2024 roku. To oznacza, że przekroczona zostałaby 3-letnia karencja. Do startu Cimanouskiej potrzebne są w takim razie "jedynie" polskie obywatelstwo oraz zgoda PKOl.

bESpYFGC

Przykład pokazuje, że można

Kryscina Cimanouska reprezentując Polskę podczas igrzysk olimpijskich, nie byłaby odosobnionym przypadkiem. W latach 2008,2012 oraz 2016 Polskę reprezentowała inna zawodniczka z pochodzeniem z Białorusi.

Mowa o Nadieżdzie Kostiuczyk. Badmintoniska od 2002 roku mieszkała w Polsce i ostatecznie przez większość kariery reprezentowała nasz kraj. To pokazuje, że takie sytuacje na linii Polska-Białoruś miały już miejsce.

bESpYFGD
Zobacz także: #dziejesiewsporcie: co za zdjęcia! Od byłej sportsmenki trudno oderwać wzrok
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpYFGW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Janko
3 miesiące temu
Fajnie, że Polska wyciągnęła pomocną dłoń do sportowczyni, ale co z afgańskimi uchodźcami przetrzymywanymi nielegalnie przez straż graniczna na polsko-białoruskiej granicy? Macie wy rozum i godność człowieka?
J-23
3 miesiące temu
Gdyby w podobnej sytuacji był sportowiec z innego kraju, to ....... Chodziło o czystą prowokacje.
OBY WATEL PL
3 miesiące temu
Macierzysty czyli Białoruski Komitet Olimpijski a nie Polski! Pani nie ma polskiego obywatelstwa!
bESpYFGX
Durnie
4 miesiące temu
Dajcie jej spokoj! Uzyskala pomoc, moze w Polsce zostac, moze trenowac ale to ona dexyduje kogo reprezentuje. Juz mawet to mowila, ze chce reprezentowac swoj kraj. Jest osoba wolna a wszycy na.sile prubuja na niej cos ugrac...
Edyta
4 miesiące temu
Witam w Polsce, życzę spokoju dla Ciebie i twojej rodziny oraz samych sukcesów w sporcie.
Antysystemowi...
4 miesiące temu
Wynocha z kraju nad Wisłą
Kocioł
4 miesiące temu
Rany, ten Obajtek to taki człowiek sukcesu,że szok. Czemu jej w spokoju nie zostawią tylko się już rzucili na nią i na siłę z niej Polkę robią. Niech reprezentuje Białoruś w tym niezrzeszonym komitecie olimpijskim.
Wstyd i hańba
4 miesiące temu
Nie zgadzam się !!!!!! Mamy świetnych swoich reprezentantów, nie potrzebujemy krzywoustego spadochronów, on to zrobił pod publikę
Jest tak
4 miesiące temu
Że względu na nieustanną naturalizację, na zawodach sportowych powinien być zniesiony podział na państwa. Tylko rywalizacja idywidualna, nawet gdyby miało startować kilkunastu sportowców z jednego państwa. Obecnie, np w biegach, cała czołówka to kenijczycy albo etiopczycy, tyle, że w różnych barwach.
Weto
4 miesiące temu
Weto, nie dbają o swoich tylko o obcych i tak to w Polsce jest
Słońce Peru
4 miesiące temu
A ja chciałbym wiedzieć gdzie Cimanouska odbyła expresową kwarantannę, że już tego samego dnia po przylocie udzielała wywiadów na konferencji.
Adam
4 miesiące temu
Ciekawe co powie o Polsce jeśli nie będzie pasowała jej jakaś decyzja naszego komitetu olimpijskiego i do jakiej ambasady zawita
Ania
4 miesiące temu
Nie chciała bym aby taki człowiek reprezentował mój kraj
bESpYFGP
Medalik
4 miesiące temu
Polscy sportowcy niedostaja stypendium a ona pewnie juz ma nieszkanie,to jest niemoralne oczywiscie trzeba jej pomoc ale sa osrodki dla uchodźców
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić