VDB| 

Cimanouska będzie reprezentować Polskę? Ten przykład pokazuje, że to możliwe

22

Chociaż sprinterka z Białorusi igrzysk olimpijskich w Tokio nie zaliczy do udanych pod względem sportowy, to jej nazwisko jest znane na całym świecie. Kryscina Cimanouska przebywa obecnie w Polsce na wizie humaniternej i coraz lepiej czuje się w naszym kraju. Czy podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu będzie reprezentować Polskę?

Cimanouska będzie reprezentować Polskę? Ten przykład pokazuje, że to możliwe
Kryscina Cimanouska (Twitter.com)

Po tym jak Kryscina Cimanouska odmówiła startu w sztafecie 4 × 400 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, wycofano ją z całej imprezy. Co więcej, białoruskie służby siłą chciały zmusić ją do powrotu do kraju.

Lekkoatletka jednak sprzeciwiła się tym "sugestiom" i bojąc się o swoje życie, szukała schronienia gdzie indziej. Początkowo mówiła o Niemczech czy Austrii, ale pomocną dłoń wyciągnęli Polacy. Zawodniczka zaledwie w ciągu kilku dni znalazła się w naszym kraju i obecnie, wraz z mężem przebywa w Polsce na wizie humanitarnej.

Co z jej karierą?

W obecnej sytuacji ciężko oczekiwać, aby Kryscina Cimanouska dalej reprezentowała Białoruś. Dlatego najpewniej zostanie ona naturalizowana do startów w innych barwach. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem wydaje się być Polska, bowiem to nasi urzędnicy przyjęli ją z otwartymi ramionami.

W rozmowie z mediami Cimanouska nie wyklucza startów w biało-czerwonych barwach. Jednakże jeszcze jednoznacznie się nie określiła. Warto jednak pamiętać, iż została ona dołączona do Grupy Sportowej Orlen, a ponadto Polski Związek Lekkiej Atletyki objął opiekę nad jej rozwojem.

Możliwy start na igrzyskach w Paryżu

Warto podkreślić, że gdyby Białorusinka wyraziła chęć rywalizowania w polskich barwach, to jest to możliwe. Co więcej, nie ma przeszkód, aby reprezentowała nasze barwy podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

- Przepisy MKOl mówią, że zawodnik może wystąpić w igrzyskach olimpijskich w barwach nowego kraju, jeżeli upłyną trzy lata, co do dnia, od ostatniego reprezentowania kraju poprzedniego. Dotyczy to wszelkich zawodów, w których reprezentował kraj. Ta "karencja" może zostać skrócona, jeżeli wyrazi na to zgodę macierzysty komitet olimpijski - tłumaczył na łamach "Faktu" Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl.

Sytuacja Cimanouskiej jest korzystna. Ostatni raz reprezentowała Białoruś podczas biegu eliminacyjnego na 100 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w dniu 30 lipca 2021 roku. Natomiast rywalizacja lekkoatletów w Paryżu rozpocznie się 2 sierpnia 2024 roku. To oznacza, że przekroczona zostałaby 3-letnia karencja. Do startu Cimanouskiej potrzebne są w takim razie "jedynie" polskie obywatelstwo oraz zgoda PKOl.

Przykład pokazuje, że można

Kryscina Cimanouska reprezentując Polskę podczas igrzysk olimpijskich, nie byłaby odosobnionym przypadkiem. W latach 2008,2012 oraz 2016 Polskę reprezentowała inna zawodniczka z pochodzeniem z Białorusi.

Mowa o Nadieżdzie Kostiuczyk. Badmintoniska od 2002 roku mieszkała w Polsce i ostatecznie przez większość kariery reprezentowała nasz kraj. To pokazuje, że takie sytuacje na linii Polska-Białoruś miały już miejsce.

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: co za zdjęcia! Od byłej sportsmenki trudno oderwać wzrok
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić