o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Kozanecki
|

Mocne słowa szefa World Athletics. Porównał zmianę obywatelstwa do handlu ludźmi

1
Podziel się

Szef Światowej Federacji Lekkoatletycznej Sebastian Coe w mocnych słowach wypowiedział się o zmianach obywatelstwa wśród sportowców. Porównał to do... handlu ludźmi.

Mocne słowa szefa World Athletics. Porównał zmianę obywatelstwa do handlu ludźmi
Jekatierina Aleksandrowska przyjęła australijskie obywatelstwo. (Getty Images, Christian Petersen - - International Skating Union)
bDKrpWOd

Sebastian Coe zapowiedział zakaz zmiany obywatelstwa dla sportowców poniżej 20. roku życia. Jego zdaniem ma to chronić zawodników - federacje nie będą w stanie załatwić sprawy za zamkniętymi drzwiami. Pozwoli to także uniknąć sytuacji, że dany zawodnik nagle zmienia barwy narodowe.

Nie jest łatwo mi to powiedzieć. Trudno dostrzec różnicę między tym, co się dzieje, a handlem ludźmi - powiedział Coe w rozmowie z "Daily Telegraph".
bDKrpWOf

Dwukrotny mistrz olimpijski jest zaniepokojony. Stał się podejrzliwy wobec posunięć, które widział wśród czołowych sportowców, którzy zmieniali barwy narodowe i trafiali do bogatszych krajów.

Coe nie wymienił konkretnych przypadków. Agencja Reutera wyliczyła jednak, że na mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w 2016 roku w reprezentacji Turcji było siedmiu Kenijczyków, dwóch Jamajczyków, Etiopczyk, Kubańczyk, Ukrainiec czy Azer.

Jekaterina Aleksandrowska

Sebastian Coe przypomniał historię Jekateriny Aleksandrowskiej. Kiedy miała 15 lat, zwrócono się do niej z zapytaniem o możliwość reprezentowania Australii. Jej wniosek o przyznanie obywatelstwa został przyśpieszony.

bDKrpWOl

Aleksandrowska zakończyła karierę w wieku 20 lat z powodu problemów zdrowotnych. Niedługo później popełniła samobójstwo. Według doniesień medialnych cierpiała na depresję. Szef rosyjskiego łyżwiarstwa wątpił, czy postąpił słusznie, pozwalając jej na wyjazd do Australii.

Nie chcesz widzieć żadnego sportowca, który przybył z drugiego końca świata, w jakiejkolwiek tego typu sytuacji - powiedział Matt Carroll, prezes Australijskiego Komitetu Olimpijskiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKrpWOm
bDKrpWOG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
wer
6 miesięcy temu
Kazdy człowiek powinien mieć tylko jedno obywatelstwo na całe życie. Przypadki jego zmiany powinny być wyjatkowe i pozostawione w gestii Rządu a nie jakiegoś urzędnika
Najnowsze komentarze (1)
wer
6 miesięcy temu
Kazdy człowiek powinien mieć tylko jedno obywatelstwo na całe życie. Przypadki jego zmiany powinny być wyjatkowe i pozostawione w gestii Rządu a nie jakiegoś urzędnika
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić