Naciski przyniosły efekt. FIFA podjęła decyzję ws. reprezentacji Rosji

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, Polski Związek Piłki Nożnej zapowiedział, że nasza reprezentacja nie przystąpi do marcowego meczu ze "Sborną". Decyzję PZPN wsparły inne krajowe federacje piłkarskie. W poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, po długim zwlekaniu, FIFA i UEFA w końcu zdecydowały o wykluczeniu Rosji z międzynarodowych rozgrywek.

Naciski przyniosły efekt. FIFA podjęła decyzję ws. reprezentacji Rosji
FIFA zawiesiła Rosję we wszystkich rozgrywkach. Na zdjęciu: transparent "piłka nożna trzyma się razem" wywieszony przez angielskich fanów (PAP, EPA)

Jeszcze w niedzielę wydawało się, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) nie zawiesi Rosji. Wydano jedynie oświadczenie, że reprezentacja tego kraju będzie rozgrywała mecze na neutralnym terenie, bez odgrywania państwowego hymnu. W poniedziałek, pod naciskiem środowiska, zdecydowano jednak o wykluczeniu Rosji z rozgrywek.

FIFA zawiesiła Rosję. Jej reprezentacja nie zagra z Polską

Rosyjskie zespoły nie wystąpią w meczach klubowych i międzynarodowych organizowanych przez FIFA oraz UEFA. Decyzja obowiązuje do odwołania i jest reakcją na atak rosyjskiej armii na Ukrainę.

"Sborna" nie będzie mogła przystąpić do meczu barażowego z Polską o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Spotkanie miało pierwotnie odbyć się 24 marca w Rosji. W poniedziałkowym oświadczeniu nie znalazła się wzmianka na temat tego meczu.

Polska zbojkotowała mecz z Rosją. Wsparły nas inne federacje

W niedzielę FIFA wydała oświadczenie, które oburzyło komentatorów w całej Europie. Światowa federacja piłkarska ogłosiła, że reprezentacja Rosji ma występować pod nazwą "Rosyjska Federacja Piłkarska" i rozgrywać mecze na neutralnym terenie, bez kibiców. Na tę decyzję ostro zareagował prezes PZPN Cezary Kulesza.

Decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny – napisał na Twitterze.

PZPN zwrócił się do innych europejskich federacji o zbojkotowanie meczów z udziałem reprezentacją Rosji. Decyzję polskiego związku wsparły federacje Szwecji, Czech, Anglii, Albanii, Walii oraz Norwegii. W poniedziałek dołączyły do nich: Szkocja, Irlandia, Szwajcaria, Dania, Finlandia, a także USA. Okazuje się teraz, że presja na międzynarodową federację przyniosła wymierny efekt.

Obejrzyj także: Baraże z Rosją się nie odbędą? Dosadny komentarz z PiS

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić