aktualizacja 

Niewiarygodne, jak próbowali oszukać Rosjanie. "Idioci"

Ustawianie spotkań w świecie sportu nie jest żadną nowością, ponieważ takie sytuacje miały miejsce lata temu. Jednak mało kto słyszał o takim precedensie w... szachach. Tymczasem dopuścili się go Rosjanie, bowiem wicemistrz świata Jan Niepomniaszczij specjalnie zremisował po 12 ruchach z rodakiem Daniiłem Dubowem. Nie przeszło to oczywiście bez echa.

Niewiarygodne, jak próbowali oszukać Rosjanie. "Idioci"
Na zdjęciu: Jan Niepomniaszczij na tle flagi Rosji (Getty Images, SOPA Images)

Pod koniec 2023 roku w Uzbekistanie mają miejsce mistrzostwa świata w szachach szybkich, jak i błyskawicznych. W sporcie tym oglądamy w akcji Rosjan, którzy są silnymi postaciami.

W pierwszym dniu na pozycji lidera sklasyfikowano ośmiu zawodników, a czterech z nich pochodzi właśnie z Rosji. Tabela jednak uległa zmianę z uwagi na kontrowersję dotyczącą zawodników z tego kraju.

Rosjanin Jan Niepomniaszczij, będący wicemistrzem świata w tempie klasycznym zremisował z Daniiłem Dubowem po jedynie 12 ruchach. Popełniane przez nich błędy były zupełnie niewytłumaczalne, biorąc pod uwagę klasę obu graczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz, gdzie Milik zabrał ukochaną. Jej zdjęcia zachwycają

Po tych wydarzeniach internet zapłonął. Na Rosjan wylała się mocna krytyka zarówno internautów, jak i ekspertów.

"Jest to ponad wszelką wątpliwość ustawianie meczów. Dubow i Nepo to idioci, którzy ryzykowali dla tego swoją karierę" - grzmiał arcymistrz szachowy Jon Ludvig Hammer.

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) popisała się błyskawiczną reakcją na pojedynek Niepomniaszczija i Dubowa. Wynik został zmieniony na 0:0, wskutek czego obaj Rosjanie stracą po 0,5 pkt.

Wobec tego ci spadli teraz na drugie miejsce. Na nic zdały się ich odwołania, które nie zostały pozytywne rozpatrzone przez federację. Zarówno wicemistrz świata, jak i jego rodak tłumaczyli, że grali normalnie i żadne oszustwo nie miało miejsca. Oczywiście nikt nie uwierzył im w te słowa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JFO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić