Rośnie emerytura olimpijska. Znamy nową kwotę

13

Od 2024 roku wzrośnie wysokość emerytury olimpijskiej. Sportowcy, którzy wywalczyli medale na igrzyskach olimpijskich dla Polski wiedzą już, na jakie świadczenie będą mogli liczyć.

Rośnie emerytura olimpijska. Znamy nową kwotę
Na zdjęciu: Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni olimpijska (Photo by Ryan Pierse/Getty Images) (GETTY, Ryan Pierse)

"Emerytura olimpijska" to nazwa świadczenia wypłacanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki polskim sportowcom, którzy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich. Program ten rozpoczął się w 2000 roku, a od 2006 roku obejmuje również medalistów igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk dla osób niesłyszących. W 2007 roku do programu dołączono również medalistów zawodów Przyjaźń-84, organizowanych jako alternatywa dla igrzysk w Los Angeles.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: poznajesz tego sportowca? ""Najsłodszy filmik, jaki zobaczycie w tym dniu"

Ten program zapewnia sportowcom, którzy w przeszłości reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich i osiągali tam sukcesy, prawo do otrzymywania specjalnego świadczenia.

Ile wynosi jego wysokość? Jak wyjaśnia serwis poradnikpracownika.pl, jego roczna wartość jest ustalana w oparciu o bazową kwotę przeznaczoną dla członków korpusu służby cywilnej, którą ustala corocznie ustawa budżetowa. Następnie, ta kwota bazowa jest mnożona przez współczynnik 1,8.

W 2023 roku sportowcy objęci emeryturą olimpijską mogli liczyć na to, że na ich konto co miesiąc wpływać będzie 3942,81 zł. Wiemy już, że od 2024 roku świadczenie wzrośnie o blisko 300 złotych i wyniesie 4203,04 zł.

Zgodnie z ustawą z 2010 roku, olimpijscy medaliści mają prawo do otrzymywania specjalnego dodatku emerytalnego co miesiąc, począwszy od 40. roku życia aż do końca. W przypadku zdobycia medalu przed wprowadzeniem tej ustawy, sportowcy kwalifikują się do otrzymywania emerytury już od 35. roku życia. Przykładem sportowca korzystającego z tego uprawnienia jest Agata Wróbel, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów.

Na podstawie informacji udostępnionych przez ministerstwo w 2021 roku, dokładnie 593 osoby (w tym 265 olimpijczyków, 268 paraolimpijczyków i 60 uczestników zawodów "Przyjaźń 84") były beneficjentami emerytury olimpijskiej.

Autor: PSW
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić