Głos Google Maps odebrał telefon od "telemarketerki". Nagranie jest hitem

148

Lektor Jarosław Juszkiewicz, znany też po prostu jako "głos Google Maps", postanowił wkręcić bota, który dzwonił do niego w sprawie programu "Czysty Powiat". Reakcje "telemarketerki", która niezgrabnie próbowała reagować na słowa lektora, stały się hitem YouTube'a.

Głos Google Maps odebrał telefon od "telemarketerki". Nagranie jest hitem
Jarosław Juszkiewicz porozmawiał z botem głosem Google Maps (YouTube)

Mało kto lubi otrzymywać niezbyt interesujące telefony od telemarketerów. Przykład znanego lektora Jarosława Juszkiewicza pokazuje jednak, że można mieć z tego niezły ubaw. Dziennikarz radiowy nagrał rozmowę z przedstawicielem projektu "Czysty Powiat".

Zadzwonił "telemarketer". Lektor zaczął odpowiadać głosem z nawigacji

Znanemu lektorowi Jarosławowi Juszkiewiczowi udało się "przechytrzyć" głos, który zadzwonił do niego na telefon komórkowy i próbował zaoferować fotowoltaikę dla jego domu.

Dialog, który lektor udostępnił w serwisie YouTube, udowadnia, że telemarketerka nie jest żywym człowiekiem, a jedynie robotem, który niezgrabnie próbuje reagować na drwiące odpowiedzi Juszkiewicza. - Zadzwoniła do mnie Pani Klara. Niestety, oblała test Turinga - stwierdził lektor.

"Jestem sztuczną inteligencją"

Najpierw głos zapytał, czy rozmawia z mieszkańcem miasta Katowice. Na co lektor odpowiedział: "Nie, jestem głosem Google Maps". Robot odparł, że to, o czym chce porozmawiać, "jest obecne również w tym regionie".

Jestem sztuczną inteligencją, w pamięci komputera. W komputerze są tylko zera i jedynki - kontynuował lektor.

Na te słowa robot zaproponował kontakt telefoniczny z ekspertem od fotowoltaiki, który opowie o szczegółach oferty. Zapytał, czy lektor jest mieszkańcem domu jednorodzinnego. "Jestem głosem w nawigacji" - odparł lektor.

Nie mam rąk, ani nóg. Jestem tylko głosem - mówił Juszkiewicz.

Hit internetu

Po tych słowach robot "nie wytrzymał" i postanowił zakończyć rozmowę. Pod nagraniem pojawiły się komentarze zachwyconych internautów, którzy drwią z zachowania robota. "Dziękuję za lekcję — już wiem, jak sobie z nimi radzić" - komentują.

Podziwiam, że zdołał Pan zachować pełną powagę - komentuje inny.

Portal GLOBEnergia.pl ostrzega, że Czysty Powiat to "program dotacyjny", którego nie ma ani na poziomie samorządowym, ani rządowym. Do ludzi potencjalnie zainteresowanych fotowoltaiką, mieszkającym w danym regionie dzwonią telemarketerzy, a właściwie roboty.

Dzwoniąca konsultantka musi zadać jedynie kilka podstawowych pytań dotyczących zamieszkania, zainteresowaniem instalacją na dachu lub gruncie, itp. Na pytania konsultantka odpowiada bez sensu, powtarza w kółko te same kwestie i ponownie zadaje pytania które już padły - informuje GlobeEnergia.

Jarosław Juszkiewicz jest znanym polskim dziennikarzem radiowym i lektorem. Od 1991 jest związany z Polskim Radiem Katowice, gdzie jest autorem radiowych audycji dokumentalnych i edukacyjnych. Od 2007 użycza głosu w polskiej nawigacji Mapy Google. W 2020 roku został zastąpiony syntezatorem mowy, ale po protestach użytkowników Google głos lektora wrócił siedem dni później.

Zobacz także: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić