aktualizacja 

Mogą mieć 2 tys. lat. Spektakularne odkrycie w Polsce

33

Wykopaliska prowadzone na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego przyniosły spektakularne efekty. Archeologom udało się odnaleźć wielkie cmentarzysko Gotów. Ze wstępnych szacunków wynika, że groby mogą pochodzić sprzed ok. 2 tys. lat.

Mogą mieć 2 tys. lat. Spektakularne odkrycie w Polsce
Gockie cmentarzysko w Starej Rzece. (facebook, Wdecki Park Krajobrazowy)

Goci to germańskie plemię, które zamieszkiwało przede wszystkim tereny dzisiejszej Szwecji. Niekiedy jego członkowie decydowali się na migrację na południe. Już przed laty udało się potwierdzić, że przez Morze Bałtyckie docierali m.in. na polskie Pomorze oraz na ziemie, które dziś należą do Ukrainy.

Wielkie cmentarzysko Gotów w Polsce

Nowego odkrycia dokonano w Starej Rzece. Nie jest to pierwsze cmentarzysko Gotów odnalezione w naszym kraju, ale z kilku powodów może okazać się wyjątkowe.

Cmentarzysko odkopane na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego najprawdopodobniej ma nawet 1 ha powierzchni. Na skrywający historyczny skarb teren jako pierwszy uwagę zwrócił Olaf Popkiewicz, który odnalazł przedmioty wykonane ze srebra. Następnie do badań zaangażowała się duża grupa archeologów wspieranych m.in. przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, Nadleśnictwo Trzebciny i Lasy Państwowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do tej pory archeologom udało się przebadać ponad 250 m kwadratowych powierzchni cmentarzyska i odkryć 50 gockich grobów. Biorąc pod uwagę, że jest to tylko ułamek całej powierzchni stanowiska, takie liczby robią wrażenie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Groby zostały wykonane zgodnie z zasadami pochówku ciałopalnego. To obrządek pogrzebowy polegający na spaleniu ciała zmarłego i złożeniu jego prochów, najczęściej w urnie. W przypadku Gotów w grobach umieszczano również liczne przedmioty należące do zmarłych.

Niestety, stan zachowania dużej części odkrytej nekropolii nie jest najlepszy. Archeolodzy planują kolejne badania wykopaliskowe, które mogą uratować odkryte stanowiska i pozwolić na zdobycie wielu niezwykle cennych z punktu widzenia historycznego przedmiotów sprzed wieków.

Zdaniem historyków tak duże cmentarzysko pozwala wyciągnąć wiele wniosków. Może być jednym z dowodów na to, że germański lud dobrze zadomowił się na terenach dzisiejszej Polski i stworzył tu większą populację. Kolejne badania prowadzone na tym oraz na innych wykopaliskach związanych z Gotami będą teraz jeszcze bardziej interesujące.

Autor: MT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić