o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Łukasz Michalik
|

Nowy koronawirus. Chińskie nietoperze zakażone SADS-CoV

43
Podziel się

Gdy uwagę świata pochłania pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, naukowcy ostrzegają przed innym zagrożeniem. Jest nim wykryty u chińskich nietoperzy koronawirus SADS-CoV.

Nowy koronawirus. Chińskie nietoperze zakażone SADS-CoV
U chińskich nietoperzy wykryto nowego koronawirusa (pixabay.com)
bDAkjyut

Koronawirus SADS-CoV został odkryty w 2016 roku i – na razie – spędza sen z powiek hodowcom trzody chlewnej. Wirus atakujący chińskie stada świń, wywołuje u zwierząt biegunkę i wymioty, mogące prowadzić – zwłaszcza u młodszych osobników – nawet do śmierci.

Choć ofiarami koronawirusa SADS-CoV są na razie zwierzęta, naukowcy wskazują na potencjalną możliwość zakażania także ludzi. Jak ostrzegają badacze z University of North Carolina, problemem w przypadku alfakoronawirusów, do których należy SADS-CoV, może być ich potencjał do szybkiego przenoszenia się pomiędzy gatunkami.

Choć na razie nie odnotowano przypadku zakażenia ludzi, naukowcy w warunkach laboratoryjnych sprawdzili zdolność SADS-CoV do mnożenia się w różnych komórkach. W przypadku ludzkich tkanek podatne okazały się komórki płuc i jelit.

bDAkjyuv
Nie da się przewidzieć, czy ten wirus lub spokrewniony z nim, obecny u nietoperzy szczep HKU2 może zacząć zakażać ludzi. Liczna grupa gospodarzy SADS-CoV razem ze zdolnością do namnażania w komórkach ludzkich płuc oraz jelit pokazuje potencjalne ryzyko przyszłego pojawienia się choroby u ludzi i populacji zwierząt – ostrzega badająca koronawirusa Caitlin Edwards.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAkjyuW
Źródło:
KOMENTARZE
(43)
Basik
3 miesiące temu
Kuzwa odciąć od reszty świata chińczyków, nie wpuszczać ich do innych krajów. Jak zawsze grzebią w laboratorium i kombinują. Kuwa co to za naród. Jesli inne kraje sie za żółtasów nie wezmą, oni wezmą się za nas, bo do tego dążą. Ich populacja to 25% populacji całego świata. Więc niech sie wśród swoich zabijają a od innych wara 🤬😡🤬
Gosia1965
3 miesiące temu
Niech dalej przyjmują towary i żywność z chin to będą nas częstować następnymi virusami ,Chiny powinni być odcięci od reszty świata
Kręgiel
3 miesiące temu
Zarazili nietoperze najpierw jednym, teraz drugim, bo to jedyne latające ssaki, a tylko latające istoty mogą to szybko i skutecznie rozniesc. Mers,Sars, Sads co dalej bedzie
bDAkjyuX
Pozew Świata
3 miesiące temu
Teraz Chiny powinne pokrywać koszty walki i leczenia covid na całym Świecie. Dlaczego Świat się tego od nich nie domaga.
A70
3 miesiące temu
Zakazać lotów i przylotów z Chin !!!
Najnowsze komentarze (43)
Mania
3 miesiące temu
Trzeba odgrodzić Chiny od reszty świata bo widać że to plaga za plaga z tamtąd idzie na cały swiat. A co jeszcze oni najmniej cierpią z tego powodu o co tu chodzi?
Piotrrrrrek
3 miesiące temu
Propaganda!!!!!!!!!!
Spokojny
3 miesiące temu
Witam dalej niech jedzą nietoperze karaluchy szczury psy tak jak ktoś wcześniej napisał odciąć ich od reszty świata i tyle i niech zwalczają to w swoim gronie no i koniec z eksportem od nich i tyle!!!!! A i rekompensatę niech płacą za obecnego wirusa dla reszty świata
covidian18
3 miesiące temu
no to batman niezle sie tam bawi
Ehsjs
3 miesiące temu
Ale klamstwo
Gość
3 miesiące temu
Odciąć Chiny od reszty Świata i po problemie (po wirusach)
okoRA
3 miesiące temu
szukajcie filmu na you.... Koronawirus i Szczepionka oszustwem !!! Masowa egzekucja ludzkości? teraz juz wiem ze ten film to prawda i na koniec grudnia masowa egzekucja !!!
lucyper
3 miesiące temu
nowy wirus stworzony w laboratorium pierwszy nie wypalił jak trzeba nie poskladało tyle ludzi co planowali to uzbroili nowego bardziej śmiertelnego niż poprzedni juzniedługo nowy test
bDAkjyuP
oko
3 miesiące temu
TRZEBA O2 podac pod trybunal za falszywe straszenie a moze to prawda jedank co koles powiedzial ze tlumaczenie prawdziwe TE FIRMY SZCZEPIONKOWE ZE STRATAMI !!! na you.....>>>>> Koronawirus i Szczepionka oszustwem !!! Masowa egzekucja ludzkości?
nick
3 miesiące temu
no coz trzeba bedzie eksterminowac wladcow tych hinioli
kkkk
3 miesiące temu
Chiny zaorać bo oni jak nie zjedzą całego życia na ziemi to go zabiją wirusami.
Prawda
3 miesiące temu
Zbombardować Chińskie laboratoriawibić co do nogi wszystkich
edfrs
3 miesiące temu
gdzie jest unia europejska? dlaczego każdy kraj osobno walczy z zarazą? nie ma juz wspólnoty?
Fawkulce
3 miesiące temu
Właśnie chyba zaczyna się realizować 3 część planu, po słabszym SARS COV2 ma zostać "uruchomiony" kolejny lecz o znacznie wyższej śmiertelności(na wypadek gdyby ludzie nie dawali już wiary w zagrożenie). Wirusy te nie powstały jednak w Chinach tylko tam mają zostać wypuszczone. Oby to było fałszywe info ale nigdy nic nie wiadomo.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić