Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Gaafar
|
aktualizacja

Ogromny obiekt blisko Ziemi. Następny raz pojawi się za 200 lat

125
Podziel się:

W połowie stycznia w pobliżu naszej planety pojawi się ogromna asteroida. Obiekt pędzący z prędkością 70 tys. km na godzinę znajdzie się ponownie tak blisko Ziemi dopiero za 200 lat.

Ogromny obiekt blisko Ziemi. Następny raz pojawi się za 200 lat
Zdjęcie ilustracyjne (East News, RON MILLER)

Asteroida 1994 PC1, bo o niej mowa, jest dwa razy większa od nowojorskiego wieżowca Empire State Building. Według informacji podanych przez NASA obiekt ma 100 m średnicy. Naukowcy określają asteroidę jako potencjalnie niebezpieczną. Zgodnie z przyjętym kryterium, asteroida zostaje zaliczona do tej kategorii, jeśli znajduje się w odległości mniejszej niż 7,5 mln km od Ziemi, a jej średnica wynosi minimum 140 m. Obiekty te mogą, ale nie muszą, znaleźć się w przyszłości na kursie kolizyjnym z naszą planetą, dlatego są regularnie monitorowane.

Według specjalistów 1994 PC1 znajdzie się najbliżej Ziemi 18 stycznia. Odległość dzieląca ją od naszej planety wyniesie wówczas ok. 2 mln km. Dla porównania Księżyc jest od nas oddalony o ok. 384,4 tys. km.

Asteroida 1994 PC1 została odkryta w 1994 r. przez australijskiego astronoma Roberta McNaughta. Obiekt okrąża Słońce co 1,5 roku. Ostatnio była bardzo blisko Ziemi w 1933 r., przelatując w odległości ponad 1 mln km.

Nie będzie to jedyne ciało niebieskie, które w najbliższym czasie pojawi się nieopodal naszej planety. 18 stycznia w odległości 3,7 mln km znajdzie się asteroida 2021 BA. Z kolei 11 stycznia pojawi się asteroida 2013 YD48, której rozmiary są porównywane do londyńskiego Big Bena. Obiekt znajdzie się w odległości 5,6 mln km.

Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora misji naukowej NASA uspokaja, że w ciągu najbliższych stu lat żadna ze znanych naukowcom asteroid nie zagrozi Ziemi. Podkreślił jednocześnie, że badacze poznali jak dotąd "tylko ok. 40 proc. obiektów o wielkości ponad 140 metrów". 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Tech
KOMENTARZE
(125)
...
6 miesięcy temu
Kolejne bzdury. Oni pogody nie potrafią przewidzieć a co dopiero to.
Irek
6 miesięcy temu
Będzie widoczna lepiej niż księżyc ,ciekawe zjawisko !
Andrzej
6 miesięcy temu
To Maryla już chyba drugi raz já obejrzy na niebie
Abcek
6 miesięcy temu
Obiekt ma 100m średnicy, zakwalifikowany jako potencjalnie niebezpieczny, pomimo tego, że kryterium to jest minimum 140m średnicy. W sumie fajnie 🤣
dariusz1961
6 miesięcy temu
cofnij się jeszcze jedno pokolenie za pradziadka i wracaj na drzewo
donek obiecał
6 miesięcy temu
że nas wszystkich uratuje.
bosman
6 miesięcy temu
NAM NIC NIE POTRZEBA DO ZAGŁADY OBCEGO , WYSTARCZY TEN PĘD DO KASY , BEZ PATRZENIA JAKIM KOSZTEM , JEDEN JEST TYLKO SZCZEGÓŁ- KIEDY NASTĄPI TO PRZESILENIE I KTO DOŚWIADCZY KLĘSKI NA ZIEMI - MNIE NIE DOTYCZY BO PIECA NIE WYMIENIĘ I BĘDĘ PALIŁ WĘGLEM , BO TAK ROBIŁ PRADZIADEK,DZIADEK ,OJCIEC I TAK ROBIĘ JA.
Mmm
6 miesięcy temu
I tak co 200 lat o jednym i tym samym.
lolo
6 miesięcy temu
Za 200 lat ludzie nie będą żyli-wyginą jak dinozaury przez własną głupotę!!
Kws
6 miesięcy temu
Człowiek to najglupszy stwór i nikt o zdrowych zmysłach go kie stworzył
endrju
6 miesięcy temu
szkoda ze ominie,wybiloby w koncu najbardziej nienasycone stworzenie na tej ziemi czyli rodzaj ludzki
gghhhh
6 miesięcy temu
A ja myślałem że leci prosto na sejm
nicki
6 miesięcy temu
Takie coś jakby pizgło w Ziemię to po cywilizacji i wszystko od nowa,jeśli przetrwa jakiś czlowiek. A jeśli nie to kto wie xo po dinozaurach i ludziach zafunduje sobie Ziemia.
zombi
6 miesięcy temu
Dopiero za 200 lat .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić