aktualizacja 

Pięć asteroid leci w stronę Ziemi. Jedna jest wielkości domu

56

Według NASA Asteroid Watch, aż pięć asteroid przeleci obok Ziemi do 12 września. Wszystkie są znaczących wielkości — jedną z nich porównano do domu, a dwie do samolotów. Naukowcy uspokajają i zapewniają, że obiekty nie uderzą w naszą planetę.

Pięć asteroid leci w stronę Ziemi. Jedna jest wielkości domu
Aż pięć asteroid przeleci w pobliżu Ziemi. (Pixabay)

Według NASA Asteroid Watch Dashboard do 12 września obok Ziemi przeleci aż pięć asteroid. Wszystkie obiekty będą się znajdować bardzo blisko naszej planety, ale żaden w nią nie uderzy.

Pięć asteroid minie Ziemię

Jeden z obiektów o wielkości 17 metrów minął Ziemię w środę 6 września. Nazywa się JA5 i został odkryty w 2021 roku.

W piątek obok Ziemi przemknie 28-metrowy QC5, którego wielkość porównano do samolotu. Tego samego dnia NASA spodziewa się przelotu 2020 GE, który jest o dwa metry mniejszy od poprzednika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebezpieczne odkrycie na polu. Na miejsce wezwano służby

Przewiduje się, że w niedzielę obok Ziemi przeleci największa ze wszystkich asteroid. Obiekt o wielkości 68 metrów nazwano QF6. Na szczęście wszystkie nie są zagrożeniem dla Ziemi. Są jednak gratką dla naukowców, którzy dokładnie je obserwują.

W ostatnim czasie NASA poinformowała o zagrożeniu ze strony 50-metrowej asteroidy 2023 DW, która potencjalnie miała znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią w 2046 r. Obiekt został odkryty pod koniec lutego i ma około 50 metrów średnicy.

Szybko jednak ustalono, że niebezpieczeństwo – choć początkowo realne – w rzeczywistości jest znikome. Gdyby jednak miało ono nastąpić, przypominamy, że NASA dysponuje systemami obrony kosmicznej, które pozwalają zmienić kurs asteroidy.

Początkowo NASA twierdziła, że prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy z Ziemią wynosi 1 do 560. Prognozy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z kolei mówiły o ryzyku wynoszącym 1:625. Według najnowszych obserwacji obecnie to ryzyko wynosi od 1 do 770. Oznacza to, że jest 99,87 proc. szans, że unikniemy kolizji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić