Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Modzelewska
|
aktualizacja

Była 4 nad ranem. Nad Polską zauważyli tajemniczy obiekt

152
Podziel się:

Nocne Niebo informuje o pojawieniu się nad Polską rakiety Falcon 9 w towarzystwie satelitów Starlink. Serwis zamieścił nagranie pokazujące, jak wyglądają "gazy wylotowe rakiety" zaprojektowanej i wyprodukowanej przez SpaceX, kosmiczną firmę Elona Muska.

Była 4 nad ranem. Nad Polską zauważyli tajemniczy obiekt
Falcon 9 na polskim niebie (Facebook, Nocne Niebo)

Kosmiczne obiekty były widoczne nad naszym krajem w związku z 21. misją wyniesienia satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską w 2022 roku. Dwustopniowa rakieta Falcon 9 z 52 urządzeniami na pokładzie wystartowała z NASA Kennedy Space Center na Florydzie 10 sierpnia o godz. 04:14 naszego czasu.

Falcon 9 i Starlink nad Polską

Po okołu 10 minutach od startu pierwszy stopień rakiety Falcona 9 powrócił na Ziemię i wylądował na specjalnej, morskiej platformie "A Shortfall of Gravitas", stacjonującej na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy. Drugi stopień kontynuował swoją podróż na niską orbitę okołoziemską, gdzie dotarł około 15 minut po starcie. Jego zadaniem było rozmieszczenie satelitów Starlink.

Starty tego typu misji SpaceX są doskonałą okazją do podziwiania tzw. "kosmicznego pociągu Elona Muska", czyli przelatujących nad naszymi głowami Starlinków. Widoczność oraz dokładne godziny przelotów dla poszczególnych lokalizacji można sprawdzić dzięki specjalnym stronom internetowym np. Find Starlink czy ISS Tracker.

Warto pamiętać, że Starlinki najlepiej podziwiać przy sprzyjających warunkach pogodowych. Jeśli planujemy je oglądać (lub też inne kosmiczne obiekty np. Perseidy), warto wybrać się w miejsce oddalone od miejskiej infrastruktury, a szczególnie wysokich budynków i jasnych świateł. Dla jeszcze lepszych doświadczeń można skorzystać z amatorskich teleskopów.

Czym jest Starlink

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny od SpaceX, który zapewnia dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu dla setek tysięcy ludzi na całym świecie. Obecnie konstelacja SpaceX liczy ponad 3000 satelitów Starlink. Docelowo ma liczyć 12 tys. satelitów i uzyskać pełną operacyjność w 2027 roku. Warto również zaznaczyć, że kosmiczna firma Elona Muska złożyła już wniosek o zgodę na wyniesienie kolejnych 30 tys. urządzeń.

Zobacz także: Zobacz także: Potężne zapadlisko w Teksasie. Kobieta cudem uniknęła śmierci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(152)
slrr
2 miesiące temu
fotografowałem Starlinki, przy podanym czasie i kierunku, ale to jest moment i szybko przeleciało. Zdjęcia wyszły, oczywiście tylko dobrze. Ze zwykłego dachu.
BALKON
2 miesiące temu
Czy możemy dostać kontakt do autora tego zdjęcia? Tutaj nic się nie zgadza. Jeżeli to miałby być drugi stopień Falcona to już nie Falcon-9 bo pierwszy stopień ma 9 silników, i ląduje niedaleko od startu na platformie na oceanie, a drugi stopień ma tylko jeden silnik. A na zdjęciu są dwa duże źródła światła-ognia czyli silniki i dodatkowo 4 mniejsze których Falcon nie ma. Nic tu nie pasuje. TO JEST RACZEJ ZDJĘCIE JAKIEGOŚ DRONA WYSOKO W POWIETRZU, A FOTOGRAF SOBIE ROBI JAJA OPISEM, że to Falcon i Starlinki. Nie!
balkon
2 miesiące temu
A co z balkonem? Od lat poleca Pani, żeby koniecznie wyjść na balkon, żeby oglądać podobne zjawiska. Dzisiaj bez balkonu? "Jeśli planujemy je oglądać (lub też inne kosmiczne obiekty np. Perseidy), warto wybrać się w miejsce oddalone od miejskiej infrastruktury, a szczególnie wysokich budynków i jasnych świateł. Dla jeszcze lepszych doświadczeń można skorzystać z amatorskich teleskopów."
wania
2 miesiące temu
To leciał amerykański Janosik zabrać biednym Polkom
7UP!
2 miesiące temu
Piękne :)
090
2 miesiące temu
w mit nazywany statkami kosmicznymi obcych wieży dużo ludzi, to wyraz jakiejś tęsknoty za przestrzenią....?
Muttley
2 miesiące temu
W sezonie wakacyjnym o 4 rano ludzie widzą różne rzeczy i idą zygzakiem
Paul86
2 miesiące temu
Tysiące starlinków. I jak tyle śmietnika wpłynie na widok nieba gwiaździstego?
Standard
2 miesiące temu
A u mnie nic nowego, po staremu jak zwykle gdy lodowke otwieram a tam lewy- standard
Artur
2 miesiące temu
Kurde brzmi jak reklama najnowszego filmu Jordana Peela "NOPE" i nawet kolorystyka się zgadza tylko że w tle nie ma UFO a rakieta
koploli
2 miesiące temu
ciekawe co teraz rozpylą ze starlinków może ebola zmutowane bo jakoś małpia ospa słabo atakuje a covid osłabł pewnie jakiś mix tera będzie
Katolik
2 miesiące temu
To nie jest przypadkiem ta gwiazda betlejemska?
mamracje
2 miesiące temu
To musi byc cywilizacja Borg bo kasuja mi ciagle posty gdy o nich pisze.
Prawnik
2 miesiące temu
Pisiory niszczą kraj na każdym kroku.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić