Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Tak będzie wyglądała Polska w 2050 roku. Naukowcy pokazali mapę

513

Natura sprawia, że Ziemia nieustannie się zmienia. Podnoszący się poziom mórz i oceanów staje się coraz większym wyzwaniem, o którym musi myśleć m.in. Polska. Jak będzie wyglądał nasz kraj w roku 2050? Można to podejrzeć. Wystarczy skorzystać ze specjalnej mapy.

Tak będzie wyglądała Polska w 2050 roku. Naukowcy pokazali mapę
Tak będzie wyglądała Polska w 2050 roku. Mapa nie zostawia wątpliwości (©Esri)

W sieci można znaleźć interaktywną mapę, która przedstawia to, jak wyglądać będzie świat w roku 2050. Została ona opracowana przez specjalistów z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark. Naukowcy wzięli pod uwagę m.in. historyczne dane dotyczące pokrycia terenu i szybkości zmian w czasie, w tym zdjęcia satelitarne robione na przestrzeni lat przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Wysiłek podjęty przez naukowców sprawił, że udało się stworzyć mapę, która przedstawia świat w roku 2050, co pozwala nam zdobyć pogląd na to, jak zmiany klimatyczne wpłyną na nasze życie.

Tak będzie wyglądała Polska w 2050 roku. Mapa nie zostawia wątpliwości

Twórcy interaktywnej mapy najwięcej uwagi poświęcili tym obszarom planety, które są najbardziej podatne na zmiany związane z działalnością człowieka i kryzysem klimatycznym. Znajdziemy na niej specjalny suwak (mapa jest dostępna TUTAJ), który daje możliwość porównania poszczególnych miejsc na Ziemi w roku 2018 (z tego okresu pochodzą najświeższe dane badaczy) z prognozami dotyczącymi roku 2050.

Jak zmieni się Polska w roku 2050? Wystarczy popatrzeć na północną część kraju. Na mapie z 2018 roku widać więcej terenów zalesionych, stąd dominuje na niej zielony kolor. W przyszłości na wybrzeżu pojawi się więcej pół uprawnych, które zajmą miejsce lasów, stąd też na interaktywnej mapie z 2050 roku mamy więcej różowego koloru.

Eksperci przewidują też dalszy rozrost ośrodków miejskich i aglomeracji. Dlatego w pobliżu dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań, można zauważyć mniej terenów zielonych. Działalność człowieka sprawi, że do 2050 roku każda z tych miejscowości rozrośnie się, m.in. wskutek migracji mieszkańców na obrzeża aglomeracji.

Mapa przygotowana przez naukowców ma uświadamiać ludziom, jak ich działalność wpływa na sytuację na naszej planecie, a także sytuację klimatyczną. Eksperci przewidują, że w przyszłości coraz częściej doświadczać będziemy tak negatywnych zjawisk jak m.in. susza, które wpłyną na zdolność hodowli wybranych gatunków roślin.

Mapa pozwalająca zobaczyć prognozę tego, jak wyglądać będzie Polska w roku 2050 jest dostępna pod tym adresem.

Zobacz także: Nowa zajawka Polaków. Czy SUP-y wyprą kajaki?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić