Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Chorwacja zmienia walutę. Historyczna decyzja parlamentu

86
Podziel się:

Plany wprowadzenia Euro w Chorwacji pojawiają się już od kilku lat. W maju 2022 roku chorwacki parlament oficjalnie zagłosował za przyjęciem Euro od 1 stycznia 2023 roku. Chorwacja będzie pierwszym od 2015 r. krajem, który dołączy do strefy euro. To czas, aby pożegnać się z chorwacką walutą - kuną.

Chorwacja zmienia walutę. Historyczna decyzja parlamentu
(unsplash)

Od września bieżącego roku w Chorwacji ma rozpocząć się okres przejściowy. Ceny w chorwackich sklepach będą zarówno w kunach, jak i w euro. Okres ten potrwa aż do początku kolejnego roku, kiedy to w Chorwacji zostanie oficjalnie wprowadzone euro.

Chorwacja stanie się nowym członkiem strefy euro

Do tej pory oficjalną walutą w Chorwacji była kuna. W 2023 roku ma ją zastąpić europejska waluta, euro, która będzie obowiązywać już od stycznia przyszłego roku. Za dołączeniem Chorwacji do strefy euro głosowało 117 deputowanych, przeciw zgłosiło wyłącznie 13. Jeden deputowany wstrzymał się od głosu, z kolei 20 nie wzięło udziału w głosowaniu. Ostateczne wyniki zadecydowały jednak o tym, że do Chorwacji zostanie wprowadzone euro.

Jak będzie wyglądać chorwackie euro? Na monecie 1 euro znajdzie się przede wszystkim wizerunek zwierzęcia - kuny. Ma być to nawiązaniem do czasów średniowiecznych, kiedy to społeczeństwo płaciło właśnie skórami upolowanych kun. Oprócz tego na monecie znajdzie się mapa Chorwacji oraz kilka liter głagolicy, będącego najstarszym alfabetem używanym do zapisywania języków słowiańskich.

Ceny w kunach i w euro w Chorwacji

Premier Chorwacji ogłosił, że już od 5 września 2022 roku rozpocznie się w Chorwacji okres przejściowy. Ustalono również, że od tego czasu w lokalach gastronomicznych, w sklepach oraz w punktach usługowych wszystkie ceny będą podawane zarówno w euro, jak i w kunach. Wobec tego turyści i mieszkańcy kraju będą mogli płacić w dwóch walutach. Kurs wymiany euro został natomiast ustalony na poziomie 7,5345 kuny za 1 euro.

Chorwacja wprowadza Euro. Co zrobić z kunami?

Kuna, czyli obecna waluta Chorwacji obowiązywała w Niezależnym Państwie Chorwackim w czasie II wojny światowej. Później została ponownie wprowadzona w 1994 roku, jako oficjalna waluta Republiki Chorwackiej. Nazwa "kuna" pochodzi zaś od wspomnianego średniowiecznego środka płatniczego. Na terenie Chorwacji skóra kuny zastępowała bowiem pieniądz i stanowiła środek płatności za towary różnego rodzaju.

Co obywatele Chorwacji zrobią z kunami po wprowadzeniu euro? Do końca 2023 roku mieszkańcy Chorwacji oraz turyści będą mogli bez żadnych kosztów wymienić kuny na euro lub wydać je w sklepach. Wymiany będzie można natomiast dokonywać w bankach.

Zobacz także: Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Liberał
4 tyg. temu
Złotówka to drożyzna. Tylko przez słabą złotówkę mamy wysokie ceny importowanych produktów jak ropa, kawa, samochody, kakao, cytrusy. Szkoda że nie wchodzimy do strefy euro
Marius
miesiąc temu
Za chwilę w cebulandii euro po 10 pln będzie.
Proste
miesiąc temu
Niemcy w celu osłabienia euro czyli wzrostu własnego exportu potrzebują słabszych gospodarek w strefie euro ale w mniejszości ( głosowanie ).
Slaves
miesiąc temu
Witamy w rodzinie niewolniczej...
Dilk
miesiąc temu
Brawo. Albo Europa albo dzicz
yoGibu
miesiąc temu
No i po taniej Chorwacji …
grek
miesiąc temu
przyjęcie euro to uzależnienie się od banku centralnego we Frankfurcie. Czytam te komentarze zachwytu i zastanawiam sie gdzie myslenie.
Gbnj
miesiąc temu
No cóż papą chorwacjo teraz tylko szfaby już będą pierdzic na plaży
PePe
miesiąc temu
To jak to? prezydętka Chorwacji to wielka przyjaciółka Dudy, i co? takie rzeczy wyprawia?
Obserwator
miesiąc temu
A Polska w ogonie Europy. Jak zwykle.
Apostata
miesiąc temu
Co lamentujecie, w Chorwacji od dawna płaci się Euro ...
EUropejczyk
miesiąc temu
W 2015roku byliśmy już przygotowani na wprowadzenie wspólnej, unijnej waluty, ale znaleźli się id..oci, którym we łbach zakiełkowało pojęcie waluty narodowej. Niech sobie sprawdza, ile lat używana jest nazwa waluty POLSKI ZŁOTY.
finansista
miesiąc temu
U nas też pewnie niedługo powprowadzają, bo dążą do tego by windować ceny. Niby putinflacja ( brednie pinokia ) a de facto pewnie idą w kierunku wprowadzenia euro. Jak tak ceny popodnoszą, to przy wprowadzaniu euro nikogo nie będzie boleć, bo jeszcze się okaże, że mamy drożej niż w Niemczech czy innych krajach UE.
????
miesiąc temu
Polskie Janusze i Grażyny dopadnie czarna rozpacz. Gdzie teraz wyjadą za skrzętnie odkładane pińsetplusy :), które dostawali za zrobienie sobie Karyn i Sebiksów?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić