o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Monika Sikorska
|
aktualizacja

Miasto króla Dawida. Biblijna legenda okazała się prawdziwa?

22
Podziel się

Międzynarodowy zespół archeologów przekazał informację, że odnalazł biblijne miasto Ziklag. Zgodnie z wersami świętej księgi to właśnie do tego miasta uciekał przed Saulem król Dawid. To odkrycie może rzucić nowe światło na historyczny obraz izraelskiego władcy.

Poszukiwania miasta trwały od dziesięcioleci
Poszukiwania miasta trwały od dziesięcioleci (Facebook.com/ Tour Israel with Rebecca)
bECDcOid

Archeolodzy poszukiwali biblijne miasto przed dekady. Przełomowego odkrycia udało się dokonać zespołowi badawczemu z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Izraelskiego Urzędu Starożytności. Wydarzenie opisuje "The Times of Israel".

Ziglagu poszukiwano w różnych miejscach. Zazwyczaj jednak lokalizacja okazywała się nietrafiona ze względu na brak widocznych śladów filistyńskich wpływów kulturowych oraz ze względu na brak dowodów na obecność miast zrujnowanych przez Amalekitów.

bECDcOif

Prace archeologiczne prowadzone były na stanowisku Khirbet a-Ra’i, na obszarze tysiąca metrów kwadratowych. Odkryto tam pozostałości osady filistyńskiej z XII-XI w. p.n.e., po której, zgodnie z relacją biblijną, powstała osada wiejska z początku X w. p.n.e. Wyroby ceramiczne oraz kamienne i metalowe narzędzia datowano metodą węgla C14. Ustalono, że pochodzą właśnie z tego okresu.

Zgodnie z komunikatem prasowym, oprócz przejścia kulturowego między budynkami filistyńskimi a domniemanym późniejszym obozem Izraelitów, osada z czasów Dawida pokazuje pozostałości intensywnego pożaru, który ją zniszczył.

Dowodem są także zdobienia odnalezionych naczyń. Prof. Yosef Garfinkel z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego twierdzi, że ich styl jest charakterystyczny dla epoki, w której żył król Dawid. Podobne artefakty odnaleziono także w innych filistyńskich miastach.

bECDcOil

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Rozciągnięte czaszki z Chin
bECDcOiG
KOMENTARZE
(22)
Monthy
2 lata temu
Archeologia z przymrużeniem oka
Marek
2 lata temu
Po co pisać o tym wszystkim. Teraz choćby sam Chrystus stanął przed ludźmi to i tak powiedzą że to fantazja. Czy biblia potrzebuje dowodów?Nie. Dlatego że ludzie czytający ją wierzą temu przekazowi. To tak jak z wieloma znanymi filozofami po których nie został żaden ślad oprócz przekazu ustnego. Czy ktoś podważa ich istnienie? Nie. Ale tu nikomu nie przeszkadza to że wszystko opiera się tak samo o wiarę. Bez sensu. Wierzysz to wierz. Nie wierzysz Twoja sprawa.
T
2 lata temu
Między osadą a miastem jest spora różnica.
bECDcOiH
Pałka
2 lata temu
Na każdym kroku jakiś król i my mamy w każdym mieście pomnik takiego świra
Kisiel
2 lata temu
Co za bajery , król jedyny lechu Kaczyński jeży na Wawelu i dalej zimny ciągnie z kasy podatników
tak to jest
2 lata temu
Biblia,to najbardziej wiarygodna księga na świecie! To nie są żadne legendy,ale prawdziwe historie,które naprawdę miały miejsce. To z Biblii wiemy skąd się wzięliśmy,dlaczego umieramy i czemu jest tyle zła na świecie i to Biblia zarazem daje nadzieje na cudowna przyszłość jaka czeka posłuszną i wierzącą w Boga ludzkość!
Baca
2 lata temu
Proboszcz opowiadał o znalezieniu wielkiego koszula do którego wrzucano 500 talarów i to w każdą niedzielę.
Jesus
2 lata temu
Maria Magdalena i Jezus byli chińczykami to każdy wie. Chińczycy już to udowodnili. PiS udowodnił stworzenie płaskiej ziemi 4000 tyś lat temu a PiS zawsze mówi prawdę jak nie kłamie
fredi
2 lata temu
Israel szuka na gwalt potwierdzenia ze oni byli tam przed arabami... niech kopia dalej...
katolik
2 lata temu
Pewnie na Marsie....a kogo obchodzi ściema jewrejów.
Jacek-3
2 lata temu
Odkopać Dawida, akumulator podłączyć do nabiału i zobaczymy czyje to miasto.
007
2 lata temu
a od kiedy niewierzący wieżą w biblijne miasta króla dawida ?
Polak
2 lata temu
Bo cała Biblia jest prawdziwa!
bECDcOiz
ssddfghjkl;
2 lata temu
czyżby biblijnym krolem dawidem nie był matołusz morawieckitz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić