aktualizacja 

Poruszył 137-tonowy głaz. Oto sekret "drżącej skały"

8

Do sieci trafiło wideo, na którym widać, jak mężczyzna napiera plecami na olbrzymi głaz. W tle nagrania słychać nawet jak kamień się porusza. Wyjaśniamy, na czym polega magia poruszenia "drżącej skały".

Poruszył 137-tonowy głaz. Oto sekret "drżącej skały"
Mężczyzna zatrząsł 137-tonowym głazem (YouTube)

137-tonowy głaz leży w lesie Huelgoat we francuskiej Bretanii. Ta olbrzymia skała od lat wzbudza zainteresowanie turystów, a kolejni śmiałkowie podejmują się prób jej poruszenia. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać jak młody mężczyzna, napierając plecami na skałę, powoduje jej drżenie.

Na czym polega sekret "drżącej skały"?

Cały sekret polega na tym, że głaz umieszczony jest w taki sposób, że wystarczy się przy nim zaprzeć, by delikatnie nim poruszyć. Turyści już tak wiele razy próbowali swoich sił, że u podnóża skały od zapierania się stopami powstał niewielki spadek.

Zobacz także: Man moves 137-tonne 'Trembling Rock' by pushing in the right place #shorts
- To jest taki sam mechanizm, jakiego doświadczamy na huśtawce. Dwie osoby mogą siedzieć na jednym końcu huśtawki i jest ona idealnie wyważona. Wystarczy jednak lekkie pchnięcie, aby całość poruszyła się w jedną lub drugą stronę. Możliwe więc, że "drżąca skała" to 137-tonowa granitowa huśtawka - tłumaczył w rozmowie z portalem "Daily Mail" dr Mark Whalley z londyńskiego Instytutu Fizyki.

Las Huelgoat przesiąknięty jest mitami i legendami

Las Huelgoat nosi miano magicznego. Wiąże się z nim wiele legend arturiańskich i celtyckich mitów. Ponoć zamieszkują go krasnoludki i wróżki. Co ciekawe, we francuskim lesie roi się także od wielkich głazów. Zgodnie z legendą, zostały one rozrzucone przez żądnych zemsty olbrzymów.

Źródło: "Daily Mail"

Zobacz także: Znalazł trufle. Wyjaśnił, z czym można je pomylić
Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić