Kamil S. Sikora| 

Alarmują, że tętnice są zapchane cholesterolem. Dwa subtelne znaki

95

Wysoki cholesterol chociaż nie boli, to nieleczony zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Może przyczynić się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Zwiększa też ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Jego objawy nie zawsze są łatwe do zauważenia, dlatego lekarze apelują, aby nie lekceważyć nawet najmniejszych zmian w naszym organizmie

Alarmują, że tętnice są zapchane cholesterolem. Dwa subtelne znaki
Zmiany na paznokciach ostrzegają, że cholesterol jest za wysoki (Matthias Häberlein / EyeEm)

Wysoki cholesterol daje objawy, które często ignorujemy. U chorych pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią, bóle w nogach, widoczne są również żółte zgrubienia na powiekach, w zgięciach łokci oraz pod piersiami.

Zmiany związane z wysokim poziomem cholesterolu we krwi mogą również pojawić się na stopach. Zaniepokoić powinna nas naciągnięta, blada i błyszcząca skóra oraz uczucie ciągle zmarzniętych stóp.

Inne objawy widoczne są na paznokciach u rąk. Wysoki cholesterol przyczynia się do zwężenia i zablokowania tętnic. To z kolei sprawia, że dopływ krwi do różnych organów jest znacząco utrudnione.

Wówczas pojawiają się dwie zmiany na paznokciach. Po pierwsze pojawiają się cienkie ciemne lub brązowo-czerwone linie pod paznokciami. Wiele osób doświadczających tego objawu myśli, że ma drzazgę pod paznokciem, a jest to tak naprawdę krwotok odłamkowy.

Wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi powoduje też, że nasze paznokcie zmieniają swoją strukturę. Stają się kruche, łamliwe, łatwo się wyginają. Niepokojące jest również bardzo wolne tempo ich wzrostu. Jeśli twoje paznokcie w ostatnim czasie zrobiły się słabe, warto wykonać badanie krwi, które jako jedyne da nam pewną informację o tym, czy nasz cholesterol jest za wysoki

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić