Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Przyjrzyj się paznokciom. Mogą sygnalizować objawy choroby płuc lub cukrzycy

12
Podziel się

Zdrowe paznokcie są gładkie, lśniące, przezroczyste i mają różowy kolor. Bywa jednak tak, że pod wpływem pewnych czynników zmieniają swój wygląd - żółkną, zmieniają swoją strukturę, a niekiedy także rogowacieją. Co oznaczają poszczególne zmiany w ich obrębie i o jakich schorzeniach mogą świadczyć?

Wygląd paznokci może ostrzegać o chorobach
Wygląd paznokci może ostrzegać o chorobach (123RF)
bETGHaDF

Uboga dieta i liczne schorzenia

Na wygląd i kształt paznokci wpływ ma wiele czynników. Jednym z tych, które mogą niekorzystnie wpływać na płytkę paznokcia, są zaburzenia w odżywianiu - zbyt uboga dieta, zła przemiana materii, schorzenia narządów wewnętrznych czy wilgoć lub nieodpowiednia temperatura w domu.

bETGHaDH

Na paznokciach widać także objawy wielu schorzeń skóry, np. łuszczycy, egzemy, liszaja płaskiego, grzybicy, drożdżycy. Niektóre choroby wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi bądź troficznymi (zaburzeniami w „odżywianiu” paznokci). Objawem tych zaburzeń może być: złuszczanie się paznokci, odstawanie od brzegów, tworzenie się poprzecznych lub podłużnych bruzd. Jak rozpoznać objawy chorobowe na paznokciach?

Paznokcie. Symptomy choroby

Objawy chorób uwidocznione na paznokciach:

● Żółte grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego.

bETGHaDN

● Niebieski kolor sugeruje niedokrwistość lub zaburzenia krążenia.

● Białe poprzeczne prążki spowodowane mogą być zatruciem metalami ciężkimi, złą przemianą materii oraz urazami kosmetycznymi. Pojawiają się w niedokrwistości, chorobie serca, ziarnicy złośliwej i niewydolności nerek. Bielactwo prążkowane może być również samoistne lub dziedziczne.

● Czerwone pionowe paski są niekiedy skutkiem łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów lub wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

● Bruzdy poprzeczne – wskazują na zaburzenia w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany pedikiur, a także po urazach mechanicznych paznokci.

bETGHaDO

● Okrągłe ubytki kropkowate – dołki na powierzchni paznokci związane są z łuszczycą, wypryskiem kontaktowym i zakażeniami grzybiczymi. Mogą być również efektem złego odżywiania się.

● Zgrubienia pojedynczych paznokci – następują na skutek uczulenia na lakiery lub w wyniku zakażenia grzybiczego.

● Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej – może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej.

● Przerost paznokci – charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego. Następuje w przebiegu cukrzycy.

bETGHaDP

● Rogowacenie podpaznokciowe – jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETGHaEi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
adam
9 miesięcy temu
Miałem brzydkie paznokcie odkąd wypijam 6 piw dziennie w weekend 0,7 litra obojętnie czystej czy łyskacza moje paznokcie wyglądają idealnie. Ostrzegam kuracja do tanich nie należy i trwa co najmniej pół roku - i jak to się ma do tych wypocin z O2 ?
Tadek
9 miesięcy temu
W innych czasach wasze informacje byłyby bardzo przydatne a obecnie wywołują negatywne emocje W tym wszystkim o to chodzi aby wyszczepic stado bo nim jesteśmy dla rządzących,zaczipowac aby łatwiej rządzić,a życie miałoby wyglądać tak;praca- dom, dom- praca! Brak wiedzy,wykształcenia,eliminacja starych i chorych Mamy nie myśleć,nie narzekać,wykonywać polecenia!!!
Babcia Zuza
9 miesięcy temu
Gdzie mój komentarz?
bETGHaEj
Babcia
9 miesięcy temu
Jeszcze trochę i straszenie nic nie da! Ludzie wymierają bo takie jest założenie rządów świata.Zrobic czystkę,wyeliminować chorych ,słabych i emerytów!!! Tylko nikt nie pomyślał że obecne młodziutkie pokolenie wychowane na komputerze nie będzie potrafiło nawet stać przy jakimkolwiek urządzeniu Nie dziwię się teraz młodym ludziom że nie chcą dzieci?! Żal mi was młodzi😭😭😭
Babcia Zuza
9 miesięcy temu
Nabijanie kabzę lekarzom? Aby wykryć jakąkolwiek chorobę trzeba iść prywatnie!!! Wizyta z badaniami tysiąc złotych i emerytura 1025!Te artykuły na temat zdrowia są po to,aby wzbogacić klasę medyków. Przestałam chodzić do lekarzy,no to nie ma sensu czekać na każdą kolejną wizytę kontrolną kilka miesięcy,nie zaszczepie się bo to też nie ma sensu Dlaczego nikt nie wynalazł w tak krótkim czasie szczepionki na raka? Dlaczego nikt nie pracuje nad innymi szczepionkami.Coronavirus? A może faktycznie czipy??? Dlaczego rządom zależy aby wyszczepic stado? 🤣😂🤣To obowiązek bo jesteś dyskryminowany jak nie weźmiesz tej szczepionki.Dziwne...
...
9 miesięcy temu
Hahahahah zolte paznokcie to nie rak pluc tylko nadmierna liczba palonych papierosow
PLOMYKOSTATNI
9 miesięcy temu
I NA TO WSZYSTKO JEST SLUZBA NA ARMACIE W ZAPRZYJAZNIONYM NATO ORAZ SEKS COCA COLA AND ROCK AND ROLL.
Chuda
9 miesięcy temu
A ja mam na kciukach na paznokciach podłużne prążki mówiłam lekarzowi tylko popatrzył na mnie i brak reakcji,był kiedyś u nas felczer leczył mnie do lat 1987 nie spotkałam takiej osobowości do dziś,oczy język paznokcie skóra i wywiad z pacjentem którego on słuchał i była diagnoza NIEOMYLNA ale on miał czas,nie pędził prawdopodobnie nie go wśród nas,ciepło go wspominam
Sara
9 miesięcy temu
Za dużo już o chorobach i ich objawach. Ta wiedzę powinni posiadać lekarze. Płacimy składki i nie mamy praktycznie dostępu do służby zdrowia.
Ja.
9 miesięcy temu
No i co, prawda w oczy kole. Cenzura. Komentarz mój był przez pół min. dostępny, i nagle zniknął.
Ja.
9 miesięcy temu
Dlaczego informunecie nas bez orzerwy, po czym mamy poznawać onjawy różnych chorób, skoro planen rządu jest niedopuszczanie nas do wyszczepionych już przecież lekarzy, zakaz operowania pacjentów, brak dostępu do szpitali, czyli i tak, najlepiej nie wiedzieć co nam jest. Ważne jest natomiast żebyśmy płaci składki zdrowotne na leczenie polityków w dostępnych dla nich szpitalach MSW.
Parodia komed...
9 miesięcy temu
A jak wyglądają paznokcie covidowe?. Tak pytam, bo to zapewne będzie jeden z objawów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić