aktualizacja 

Dotyka kobiet po 40. roku życia. Sygnał, że rak zaatakował serce

18

Nowotwór serca może rozwijać się w ukryciu lub dawać nieoczywiste objawy, dlatego jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Dowiedz się, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tej rzadkiej i bardzo niebezpiecznej choroby.

Rak serca - rzadki nowotwór częściej atakuje kobiety
Rak serca - rzadki nowotwór częściej atakuje kobiety

Objawy nowotworu serca

Objawy tego rzadko występującego schorzenia zależą od wielkości, umiejscowienia guza i rodzaju zmiany patologicznej. Jeżeli jest to nowotwór łagodny, czyli śluzak, wówczas u pacjenta mogą występować omdlenia, zasłabnięcia, powikłania zatorowe, duszności, gorączka lub podwyższone OB. Śluzak to najczęściej występujący nowotwór serca, pojawiający się zazwyczaj w okolicach lewego przedsionka.

Według badań statycznych ten rodzaj nowotworu serca najczęściej dotyka kobiety w wieku 40-60 lat. Choroba rozwija się bardzo szybko i zdarza się, że nie daje żadnych objawów. Jest to zazwyczaj pojedynczy guz, który może mieć nawet 4 centymetry średnicy. U niektórych pacjentów pojawiają się zatory, zaburzenia rytmu serca oraz niewydolność serca. Chory, który poddał się operacji wycięcia śluzaka, wraca do zdrowia, niestety zdarzają się nawroty choroby.

Nie każdy nowotwór serca ma łagodną postać. Zdarzają się nacieki nowotworowe pochodzące z innych narządów wewnętrznych takich jak płuca lub piersi. Niektóre nowotwory wywodzą się z tkanki mięśniowej serca, co zwiększa ryzyko przerzutów. Wtedy chory może odczuwać ból w klatce piersiowej, niewydolność krążeniowo-oddechowa i zatorowość do prawie każdego narządu.

Typowymi objawami nowotworu serca są: bóle w klatce piersiowej, duszności, nieregularne bicie serca, płytki oddech, zmęczenie, gorączka, zmiany skórne, kołatanie serca, obrzęk na stopach i kostkach, nagły spadek masy ciała oraz kaszel podbarwiony krwią.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić