aktualizacja 

Ciężarna poszła do ginekologa. Usłyszała: "co tak późno? Nie było chętnych?"

80

Ponad 3 miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku... lub wcale. Kobiety boją się badań, nie pamiętają o profilaktyce, wstydzą się i leczą same. Co 4 kobieta wybiera się na wizytę dopiero będąc w ciąży.

Ciężarna poszła do ginekologa. Usłyszała: "co tak późno? Nie było chętnych?"
(Getty Images)

Polki leczą się same?

Aż 40 proc. zupełnie nie widzi potrzeby regularnych wizyt u ginekologa. Badania pokazują, że kobiety robią to dopiero, kiedy doskwiera im ból, coś przeszkadza lub są w ciąży. Choć lekarze wciąż przypominają o konieczności wykonywania badań profilaktycznych, wciąż aż 7 proc. kobiet nigdy nie wykonywało cytologii, a dwa razy tyle nie miało USG ginekologicznego.

Zamiast wybrać się na wizytę, Polki próbują leczyć się same. Niektóre z nich robią to dlatego, że mają problem z dotarciem do lekarza, brakuje terminów czy trzeba na nie długo czekać i wtedy podejmowane są próby samodzielnego leczenia – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie ginekolog dr Ewa Kurowska, szef Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover.

Dlaczego kobiety wstydzą się ginekologów?

Specjaliści są zgodni - czasami jedynym powodem, dla którego kobiety regularnie odwiedzają ginekologa, jest potrzeba antykoncepcji. Kiedy kończy się lek i trzeba zgłosić się po receptę, pacjentki rezerwują wizytę. Te, które jej nie stosują, często nie widzą powodu, by go odwiedzać.

Często powodem rezygnacji z wizyty są także złe doświadczenia z ginekologami oraz poczucie wstydu. Niewybredne komentarze lekarzy sprawiają, że kobiety wolą unikać kontaktów zwłaszcza z ginekologami-mężczyznami.

*Ciężarną 32-letnią Karolinę lekarz zapytał "dlaczego tak późno zaszła w ciążę? Nie było chętnych?". *Z kolei Marzenę ginekolog skrytykował za wygląd: "mogłaby się pani ogolić przed badaniem, bo trudno się tam dostać".

To tylko nieliczne z wielu komentarzy, którymi dzielą się pacjentki po wizytach ginekologicznych. Trudno się dziwić, że czasem powrót do gabinetu zajmuje im dłużej, niż zaleca lekarz.

Najważniejsza profilaktyka

Specjaliści przypominają, że najważniejsza jest profilaktyka raka szyjki macicy. Badania należy wykonywać minimum raz na 3 lata. Równie istotne jest badanie piersi, które można wykonywać samodzielnie w domu. W przypadku pojawienia się zgrubienia czy narośli w okolicy piersi, należy niezwłocznie udać się do ginekologa i wykonać USG. Wcześnie wykryte zmiany dają szansę na wyleczenie.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić