Dramatyczne wieści. Tych leków brakuje w aptekach

32

W aptekach występuje problem z dostępnością niektórych leków. Pojawiają się kłopoty z zakupem środków przeciwwirusowych, a także antybiotyków zawierających amoksycylinę. Lista medykamentów, które trudno dostać w aptece od ręki, jest dość pokaźna.

Dramatyczne wieści. Tych leków brakuje w aptekach
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, Benjamin Nolte / noltemedia)

Rozkręca się sezon grypowy w Polsce. To oczywiście skutkuje coraz większym zainteresowaniem lekami. Niestety, Polacy coraz częściej odbijają się od ściany, słysząc w aptece, że danego specyfiku po prostu nie ma na stanie.

Znajdujemy się w sezonie infekcyjnym i rzeczywiście mamy problem z utrudnioną dostępnością do produktów leczniczych stosowanych w terapii infekcji wirusowych - infekcji grypowych, paragrypowych. To jest podstawowa grupa leków, co do której odnotowuje się obecnie utrudnioną dostępność - powiedziała w rozmowie z Interią Zdrowie rzeczniczka Głównego Inspektora Farmaceutycznego Edyta Janczewska-Zreda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przepowiednia Jackowskiego na 2023 rok

Brakuje też antybiotyków. - Z naszych analiz wynika, że największe problemy co do dostępności odnotowujemy w odniesieniu do amoksycyliny lub amoksycyliny z kwasem klawulanowym - dodała rzeczniczka GIF.

Są ponadto problemy z dostępnością leków przeciwcukrzycowych. Poza tym zarejestrowano problem z dostępem do produktów przeciwpadaczkowych zawierających karbamazepinę, produktów przeciwmigrenowych z zolmitryptanem, a także szczepionek odczulających.

Skąd wziął się problem z lekami?

Janczewska-Zreda podczas rozmowy z Interią spostrzegła, że nie tylko w Polsce brakuje leków. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest natomiast sezon infekcyjny.

Zasadnicza większość substancji czynnych, ale i substancji pomocniczych wykorzystywanych do wytwarzania leków jest produkowana poza Europą, w Azji, głównie w Chinach i Indiach. Sytuacja geopolityczna, z którą teraz mamy do czynienia, zakłóca efektywny łańcuch dostaw. Zakłócenia te skutkują utrudnioną dostępnością leków, ale producenci starają się zapewniać odpowiednie stany magazynowe. W odniesieniu do produktów przeciwbólowych i przeciwzapalnych mamy potwierdzenie, że dostawy zaplanowane na pierwszy kwartał tego roku zostaną zrealizowane - wyjaśniła przedstawicielka GIF.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić