GIS bije na alarm. Chodzi o owoce i warzywa

29

We wtorek Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie. O co chodzi tym razem? Na tapet wzięto owoce i warzywa. GIS ostrzega przed pleśnią, która może się na nich pojawiać.

GIS bije na alarm. Chodzi o owoce i warzywa
Jabłka (Pixabay)

Główny Inspektorat Sanitarny co jakiś czas publikuje nowe ostrzeżenia dotyczące żywności. Tym razem zwrócono uwagę na problem pleśni.

By przykuć uwagę internautów, GIS opublikował na Twitterze specjalną grafikę. "Uwaga! Pleśń" - możemy na niej przeczytać.

Sezon na owoce i warzywa w pełni. Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety - zauważono.

Następnie podkreślono, że jeżeli np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni, to "jedzenie należy wyrzucić w całości".

Pleśń wytwarza toksyny niebezpieczne dla naszego zdrowia - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Niektórzy twierdzą, że pleśń wystarczy odkroić, po czym można zjeść dany owoc czy warzywo. Jak widać, jest to absolutnie błędne myślenie. Taka praktyka jest zakazana, a jej stosowanie może przynosić przykre konsekwencje w postaci problemów zdrowotnych.

Co może powodować pleśń?

Zatrucie pleśnią może doprowadzać do wielu przykrych powikłań. Chodzi o uszkodzenie wątroby, skóry, błon śluzowych czy też zaburzenie funkcjonowania układu krwionośnego, pokarmowego, nerek i obrzęki płuc.

Zazwyczaj pleśń osadza się na warzywach, owocach, płatkach zbożowych, orzechach, nasionach, mięsie czy przetworach mlecznych. Grzyby pleśniowe są bogate w mikotoksyny - trujące związki, które wykazują negatywne działanie na organizm człowieka.

Do najbardziej niebezpiecznych rodzajów mikotoksyny zaliczyć można: aflatoksynę, patulinę, zearalenon, fumonizyny, ochratoksynę A oraz deoksyniwalenol. Warto podkreślić, że mikotoksyny mogą przyczyniać się nawet do powstawania i rozwoju chorób nowotworowych. Również dlatego jak ognia należy unikać produktów z pleśnią.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Wesele wstrzymane. Goście musieli uciekać w popłochu
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić