Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Groźny niedobór. Tak odbije się na zdrowiu psychicznym

5

Na nasze zdrowie psychiczne wpływa mnóstwo czynników: od genetycznych, przez środowiskowe, aż po te związane z niedoborami witamin D i B oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Naukowcy udowadniają dziś, że na zaburzenia zdrowia psychicznego może wpłynąć również niedobór żelaza, którego konsekwencje kojarzyły nam się zwykle tylko z anemią.

Groźny niedobór. Tak odbije się na zdrowiu psychicznym
Niedobór żelaza może fatalnie wpływać na zdrowie (Getty Images, Adam Petto)

Objawy niedoboru żelaza

Niedobory żelaza dotykają ponad 1,2 miliarda ludzi na całym świecie. Do typowych objawów niedoboru należą:

  • Zmęczenie
  • Blada skóra, łamliwe paznokcie
  • Duszności
  •  Ból i zawroty głowy
  • - Zimne dłonie i stopy
  • Zapalenie języka
  • Apetyt na substancje nieodżywcze (np. lód)
  • Brak apetytu na substancje odżywcze

Niedobór żelaza może prowadzić nie tylko do anemii, ale również do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

Osoby, które cierpią na depresję, zaburzenia adaptacyjne i lękowe, powinny – poza leczeniem i regularnymi wizytami u psychiatry – systematycznie sprawdzać, czy swojej cegiełki do ich stanu psychicznego nie dokłada zbyt niski poziom żelaza.

Żelazo — jak włączyć do diety?

Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie żelaza u dorosłych powinno zawierać się w przedziale od 55‒60 do 180 μg/dl, przy czym u kobiet jest niższe niż u mężczyzn o około 20 μg/dl.

Najczęstszą przyczyną jego niedoboru, jest brak żelaza w diecie. Rozwiązanie jest więc stosunkowo proste — należy zacząć je dostarczać wraz z pożywieniem. Mowa o dwóch rodzajach żelaza: hemowym i niehemowym.

Żelazo hemowe jest powszechnie spotykane w żywności pochodzenia zwierzęcego (skorupiaki, podroby, indyk, czerwone mięso, jajka), żelazo niehemowe jest zaś pozyskiwane głównie z roślinnych źródeł żywności (rośliny strączkowe, komosa ryżowa, szpinak, pestki dyni, brokuły, tofu, orzechy i suszone owoce).

Żelazo hemowe jest łatwo wchłaniane przez organizm, żelazo niehemowe ma bardzo niską wchłanialność (od 2 do 10 proc.). Do wzrostu poziomu żelaza we krwi najłatwiej więc doprowadzić poprzez włączenie żywności pochodzenia zwierzęcego do swojej diety.

Osoby, które nie chcą rezygnować z diety wegańskiej lub wegetariańskiej, powinny zwrócić uwagę na włączenie do jadłospisu pokarmów bogatych w witaminę C (pomidory, owoce cytrusowe), które pomagają we wchłanianiu żelaza.

Alternatywą jest suplementacja. Bardzo ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji żelazem skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania, oceni poziom żelaza we krwi oraz określi przyczynę niedoboru. Niekontrolowana suplementacja żelaza może być niebezpieczna, szczególnie u osób, u których nie niedoboru nie stwierdzono.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić