Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Jeden z najdroższych owoców. 14 tys. złotych za kilogram

29

"Jajka słońca" to jedna z najsłynniejszych odmian mango. Początkowo (od 1984 roku) uprawiana w wyspiarskiej prefekturze Miyazaki w Japonii, dziś również w Tajlandii, na Filipinach i w Indiach. Owoce tego rodzaju mango nie są żółte, pomarańczowe czy zielone, lecz fioletowe.

Jeden z najdroższych owoców. 14 tys. złotych za kilogram
Za takie mango trzeba zapłacić nawet 14 tysięcy (Getty Images, 2022 Getty Images)

Mango Miyazaki są jednymi z najdroższych owoców na świecie — w zeszłym roku sprzedawano je na rynku międzynarodowym w cenie niecałych 14 tys. złotych za kilogram.

Cena mango miyazaki

Ich cena wynika z kilku czynników: po pierwsze, każdy owoc musi spełnić rygorystyczne kryteria jakości, tj. osiągnąć określony poziom słodyczy i ważyć co najmniej 350 gramów.

Każdy owoc jest starannie sprawdzany i tylko te, które spełniają standardy, sprzedawane są jako miyazaki mango.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawdzone sposoby na niedojrzałe awokado

Po drugie miyazaki mango jest uprawiane z wielką starannością — każde drzewo musi być pielęgnowane ręcznie, a owoce muszą być chronione przez cały okres wzrostu.

Ten wysiłek, w połączeniu z kosztami utrzymania idealnych warunków uprawy (czyli żyznej gleby, w miarę wysokiej temperatury, dużej ilości opadów deszczu i długich godzin nasłonecznienia) przekłada się na wyższe koszty produkcji.

Po trzecie, jeszcze do niedawna mango miyazaki było uprawiane tylko w jednym regionie Japonii, co oznacza, że podaż była ograniczona.

Popyt wciąż jednak rósł, a zatem ceny wzrastały. Jako że coraz więcej regionów świata jest zainteresowana hodowlą fioletowego mango, być może w niedalekiej przyszłości ten aspekt ulegnie zmianie.

Właściwości fioletowego mango

Owoce fioletowego mango, w miarę dojrzewania, zmieniają swój kolor na czerwony. Nazywane są "królami owoców" nie tylko ze względu na wysoką cenę, słodki i kremowy smak oraz delikatną teksturę, ale również ze względu na korzyści zdrowotne.

To owoc:

- bogaty w przeciwutleniacze,

- wypełniony beta-karotenem i kwasem foliowym,

- wspierający zdrowie oczu,

- redukujący ryzyko nowotworowe,

- korzystny dla skóry,

- obniżający poziom cholesterolu,

- zawierający więcej przeciwutleniaczy niż inne rodzaje mango.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić