aktualizacja 

Najgorsza maseczka. Lekarz zdecydowanie odradza

345

Dr Grzegorz Wyrobiec ostrzega przed używaniem bawełnianych maseczek podczas biegania. Lekarz jest pewien, że aktywność fizyczna bez możliwości swobodnego oddechu może prowadzić nawet do zaburzeń rytmu serca. Opinią tą podzielił się w rozmowie z WP Fitness.

Najgorsza maseczka. Lekarz zdecydowanie odradza
(Getty Images)

Bieganie w maseczce

‘’Bezsprzecznie systematyczny wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na organizm ” - mówi dr Grzegorz Wyrobiec, licencjonowany lekarz PZPN, ekspert w dziedzinie chorób, fan biegania. Dlatego nawet podczas trwania pandemii nie powinniśmy rezygnować z ulubionych form wysiłku fizycznego.

Chociaż siłownie są wciąż zamknięte, to aktywność można podejmować w swoich domach lub na otwartym powietrzu, pamiętając o* zakrywaniu ust i nosa* w miejscach publicznych.

Niestety w trakcie treningu maseczka może stać się dla nas dodatkowym źródłem infekcji. Przyczyna jest prozaiczna - maseczka nabiera szybko dużej wilgoci i stanowi miejsce rozwoju bakterii i grzybów. Uważam, że maseczka bawełniana najmniej nadaje się do treningu biegowego, gdyż bardzo szybko staje się wilgotna i co jest równie ważne, bardzo słabo przepuszcza powietrze. Dochodzi do sytuacji, iż dwutlenek węgla, który wydychamy, jest ponownie wdychany w dużej ilości ze względu na materiał, z którego jest wykonana maseczka – tłumaczy dr Wyrobiec w rozmowie z WP Fitness.

Konsekwencje biegania w maseczce

Może to mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia. Jeśli takie zjawisko trwa przez dłuższy czas, doprowadza do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Ciało jest przez to niedotlenione.

Odczuwamy duszność, częstość oddechów i akcji serca jest szybsza niż w trakcie normalnego wysiłku. Taka sytuacja, w skrajnych przypadkach, może nawet doprowadzić do zaburzeń rytmu serca - ostrzega ekspert.

Zamiast bawełnianej maseczki lekarz poleca maseczkę antysmogową z filtrem HEPA zabezpieczającym nie tylko przed smogiem, ale także przed wieloma patogenami występującymi we wdychanym powietrzu.

Z punktu widzenia medycznego w masce antysmogowej nie zalecam treningu interwałowego, ale już swobodne wybiegania w masce tego typu są dla naszego organizmu jak najbardziej przyjazne – podkreśla lekarz.

Zobacz też: Alternatywa dla pączków. Prosty i łatwy przepis, gotowy w 20 minut

Autor: KKG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić