Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Nie pomyl z niestrawnością. 3 objawy raka wątroby

5

Rak wątroby jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów. Jego objawy nie są charakterystyczne i łatwo można przypisać je innym, mniej poważnym schorzeniom. Organizacja American Society Cancer zaleca, by szczególną uwagę zwracać na symptomy, które mogą kojarzyć się ze zwykłą niestrawnością.

Nie pomyl z niestrawnością. 3 objawy raka wątroby
Zauważyłeś te objawy? Mogą zwiastować groźnego raka (Getty Images, elenaleonova)

Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby

Pacjent, u którego raka wątroby wykryto i zaczęto leczyć we wczesnym stadium (tj. kiedy średnica guza nie przekracza 2 cm), ma bardzo dobre rokowania. Pięcioletnia przeżywalność, czyli odsetek osób, które w takiej sytuacji żyją co najmniej 5 lat po postawieniu diagnozy, wynosi aż 90 proc.

Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego ciała i regularne badanie poziomu bilirubiny we krwi, który - u osób ze zdrową wątrobą - powinien wynosić od 200 do 350 mg (jej większe ilości diagnozuje się na ogół u noworodków i kobiet ciężarnych).

Objawy raka wątroby

Organizacja American Society Cancer ACS wskazuje na trzy objawy raka wątroby, które mogą być pomylone z niestrawnością i chwilowymi problemami trawiennymi występującymi po sytej kolacji. Są to:

- uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia,

- nudności lub wymioty,

- wzdęcia.

Te trzy objawy mogą być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wśród wczesnych oznak raka wątroby wymienić można także:

- ból brzucha i podbrzusza,

- napięcie brzucha,

- biegunkę,

- zażółcenie skóry i białek oczu,

- krwawienie z przewodu pokarmowego,

- niewyjaśnioną utratę masy ciała,

świąd skóry.

Świąd skóry, podobnie jak objawy podobne do niestrawności, bywa zrzucany na karb innych problemów, w tym przypadku dermatologicznych. Tymczasem kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo — na przykład z powodu nowotworu — bilirubina może gromadzić się w skórze, powodując m.in. właśnie uczucie swędzenia.

Zdarza się, że to właśnie swędzenie jest pierwszym zauważalnym dla pacjenta objawem choroby wątroby. Jeśli jest połączone z uczuciem pełności po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem, zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić