o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Niedozwolony składnik. Wyniszcza płuca, powoduje napady duszności

6
Podziel się

Wiele produktów spożywczych zawiera substancje, które sztucznie podnoszą ich jakość, polepszają smak, nadają ładny zapach i wygląd. Dowiedz się, czym jest azodikarbonamid i jak ta substancja wpływa na nasze zdrowie.

Azodikarbonamid jest dodawany do pieczywa
Azodikarbonamid jest dodawany do pieczywa (Getty Images)
bEDAbVWt

Nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowe odżywianie, czyli odpowiednio dobrana dieta, wpływa pozytywnie na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Niestety, często nie zwracamy uwagi na skład produktów przez nas spożywanych i nie myślimy o konsekwencjach jedzenia artykułów z dodatkiem sztucznych ulepszaczy. Niektóre substancje, których zadaniem jest poprawienie smaku, zapachu i barwy, sieją spustoszenie w organizmie i zagrażają naszemu zdrowiu.

Jedną z tych niebezpiecznych dla zdrowia substancji dodawanych do artykułów spożywczych jest azodikarbonamid. Znajdziemy go w produktach piekarniczych i cukierniczych. Jego zadaniem jest wybielanie mąki i spulchnianie pieczywa w celu nadania tym produktom piankowej konsystencji i zwiększenia ich objętości.

bEDAbVWv

Poza tym zawierają go także mrożonki i sosy do makaronów, które są sprzedawane w słoikach. Azodikarbonamid jest również składnikiem tworzywa sztucznego służącego np. do produkcji butów sportowych czy karimat. W USA jest popularnym dodatkiem do bułek hamburgerowych i różnego rodzaju pieczywa. Mimo że nie odnotowano przypadków śmiertelnych związanych ze spożywaniem tej substancji, w krajach europejskich, Australii oraz niektórych państwach azjatyckich jest ona zakazana w przemyśle spożywczym. Możemy go jednak wciąż spotkać w wielu syntetycznych wyrobach.

Jego obecność w organizmie człowieka może powodować zmęczenie i złe samopoczucie. Azodikarbonamid zwiększa ryzyko rozwoju astmy, powoduje napady duszności oraz problemy z płucami i oskrzelami. Kolejnym ryzykiem jakie stwarza ten związek chemiczny są stany zapalne skóry, podrażnienie narządów wzroku i błony śluzowej układu oddechowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDAbVWW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
zen
6 miesięcy temu
Ja tam lubie plastik w żarciu
gucio
6 miesięcy temu
Jak jest niedozwolony, to kto go tam dodaje zamiast siedzieć w pierdlu?
axel
6 miesięcy temu
No to gdzie jest SANEPID? Goni Covida, a tylnymi drzwiami, po cichu wchodzi inne dziadostwo...
bEDAbVWX
Walic was
6 miesięcy temu
I od razu takich zastrzelic tych co to dodaja robia a wogule to 50% POpulacji musi zniknac natychmiast to moze ziemia zlapie oddech
qaqa
6 miesięcy temu
Na zdrowie. W tym świecie już nie wypada tak mówić po posiłku
ip123
6 miesięcy temu
Od tego płacimy podatki, aby Państwowy Zakład Higieny, SANEPID, UOKiK, ..i im podobne wziął się za robotę. Nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić