Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Niemy zawał. Możesz nie wiedzieć, że twoje serce właśnie walczy

22

Okazuje się, że zawał serca nie zawsze daje wyraźne objawy. Mówi się wtedy o tzw. cichym ataku serca lub zawale przechodzonym. Niestety, jego skutki są bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia.

Niemy zawał. Możesz nie wiedzieć, że twoje serce właśnie walczy
Cichy zawał (Justin Horrocks)

Cichy atak serca, zawał przechodzony, niemy atak serca – to wszystkie określenia używane do nazwania zawału, który daje mało charakterystyczne i mylące objawy. Do symptomów, które się pojawiają w tym przypadku możemy zaliczyć: ból brzucha, zgagę, zimne poty, nudności, zawroty głowy, silne zmęczenie, bladość widoczną na twarzy oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Objawy te pojawiają się nagle i nigdy nie wolno ich bagatelizować.

Kto jest w grupie ryzyka wystąpienia cichego ataku serca? Przede wszystkim seniorzy oraz osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, astma, miażdżyca, stwardnienie rozsiane czy osteoporoza.

Lekarze ostrzegają, że zbagatelizowany zawał przechodzony może powodować bardzo groźne powikłania. W niektórych przypadkach prowadzi również do zgonu, gdy doprowadza do nieodwracalnego uszkodzenia serca.

Jak rozpoznać, że w przeszłości mogliśmy przejść cichy atak serca? Jeśli od dłuższego czasu cierpimy na zmęczenie, szybciej się męczymy oraz zauważyliśmy u siebie nawracające duszności, to znak, że jak najszybciej powinniśmy skonsultować nasz stan zdrowia z lekarzem. Specjalista powinien zlecić wykonanie EKG serca. Niemy atak serca prawie zawsze pozostawia po sobie ślad. U pacjentów, którzy go doświadczyli widoczna jest blizna na sercu tzw. blizna zawałowa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić