Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Nietypowy objaw boreliozy. Pojawia się nawet u 30 proc. chorych

7
Podziel się

Najbardziej charakterystycznym objaw boreliozy to rumień wędrujący. Niektórzy pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, skarżą się również na mniej typowy symptom.

Zesztywniały i bolący kark może być objawem boreliozy
Zesztywniały i bolący kark może być objawem boreliozy (Getty Images/iStockphoto)
bELhVMcB

Borelioza to niebezpieczna choroba, którą można się zakazić od zakażonego kleszcza. Schorzenie powodują bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Według statystyk z każdym rokiem przybywa chorych na boreliozę, a kleszcze można spotkać w każdym lesie, parku lub w miejscach gdzie występuje wysoka trawa. Niestety do tej pory na tę chorobę nie została wynaleziona szczepionka.

Osobom, u których wykryto boreliozę stosuje się najczęściej antybiotykoterapię. Przy boreliozie często występuje rumień wędrujący, któremu mogą towarzyszyć objawy przypominające grypę. Zdarza się również, że u chorej osoby rumień w ogóle się nie pojawia.

bELhVMcD

Z badań statystycznych wynika, że u 30 proc. pacjentów, którzy skarżyli się na zesztywniały i bolący kark, po wykonaniu badań krwi rozpoznano boreliozę. Według lekarzy, jest to bardzo wczesny symptom choroby przenoszonej przez kleszcze. Jednak eksperci nie potrafią jednoznacznie wyjaśnić dlaczego jednym z symptomów tej choroby odkleszczowej jest sztywność karku.

Lekarze podejrzewają, że stan zapalny objawiający się bólem, sztywnością i skurczami, powodują bakterie, które dostały się do naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni i ścięgien.

bELhVMcJ

Do innych objawów boreliozy można zaliczyć również gorączkę, dreszcze, zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, drętwienie oraz osłabienie organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELhVMde
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Borel Man
3 miesiące temu
Akademia Boreliozy na YT. Biorezinans Elmedic w Łodzi i borelioza ujażmiona
Haha
3 miesiące temu
Pewnie kolejny objaw covida
Chore wpływy,...
3 miesiące temu
Ja, nauczymy cię wszystkiego od nowa. Normalnie w demobudach płaci się za szkodę gotówka odszkodowanie i tak się załatwia sprawę. W tym demobudzie jest inaczej. Nauczymy cię wszystkiego od nowa, najlepiej przez zapalenie mózgu albo jakiś wypadek.
bELhVMdf
Jeeeez
3 miesiące temu
Cudownie same szczepionki. Zamiast prawdziwych lekow (ktore nie wywoluja zadnych efektow ubocznych)to bedziemy mieli same szczepionki a i tak ludzie beda dalej chorowac nawet po przyjeciu tych cudnych preparstow.
Marrek
3 miesiące temu
Biotad plus to dla mnie nuber1
Na leśnik
3 miesiące temu
Od 10 ponad lat często biwakuję w lasach, chodzę i przebywam poza ścieżkami. Kleszcze walą mnie często, usówam je nożem i jakoś nic mi nie jest. Widać wszystkie były zdrowe jak kleszcz. Na nie jest metoda DEET, zdecydowanie bardziej nie lubię strzyżaków na które metody brak.
02niemakompet...
3 miesiące temu
szczepionka już jest - ale jest w drugiej fazie badań klinicznych : ) Jak się pojawi na rynku to na pewno ją wezmę ... nie to co wiadomo co ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić