o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Nigdy nie łącz z alkoholem. Można poważnie uszkodzić wątrobę i nerki

15
Podziel się

Ilość przyjmowanych specyfików farmaceutycznych przez ludzi na całym świecie rośnie w zatrważającym tempie z roku na rok. Warto wiedzieć, jak niebezpieczne interakcje mogą zachodzić nie tylko między lekami, lecz także pomiędzy lekami a składnikami żywności, które każdy z nas spożywa codziennie.

Nigdy nie łącz z alkoholem. Można poważnie uszkodzić wątrobę i nerki
(Getty Images)
bDYWHwWd

Leki przed czy po jedzeniu?

To czy lek będzie zażywany przed czy po jedzeniu ma duże znaczenie, dlatego że wiele składników żywności ma znaczny wpływ na wchłanianie, metabolizm leków, ich poziom we krwi, a w konsekwencji także działanie. Przyczyną zwiększonego wchłaniania leku może być jednoczesne spożycie tłuszczu z pożywieniem.

Czym popijać medykamenty?

Ważne jest także to, czym popija się leki. Warto wiedzieć, że popijanie leków różnymi sokami i napojami ma wpływ na wchłanianie niektórych z nich - może być ono obniżone lub leki mogą ulec inaktywacji w kwaśnym środowisku. Zawarte w sokach owocowych (zwłaszcza grejpfrutowym) flawonoidy hamują czynność układu enzymatycznego w wątrobie i w jelicie cienkim, co powoduje wielokrotny (o 300–900 proc.) wzrost stężenia we krwi wielu leków, m.in. przeciwhistaminowych, benzodwuazepiny, blokerów kanału wapniowego, leków hipolipemizujących. Odradzana jest także kawa i herbata.

bDYWHwWf

Interakcje leków z alkoholem

Skutki interakcji leków z alkoholem mogą być wielorakie. Leki hamują spalanie alkoholu, powodując gromadzenie się w tkankach toksycznego aldehydu octowego; mogą działać też synergistycznie na ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając jego funkcje.

Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej (zwłaszcza krwawień z przewodu pokarmowego) przy jednoczesnym stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (przeciwbólowych i przeciwgorączkowych).

bDYWHwWl

O czym pamiętać przyjmując leki?

● Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do leku.
● Popijaj leki wodą (pełną szklanką). Herbata, kawa czy mleko mogą zmniejszać ich wchłanianie. Sok grejpfrutowy zaburza metabolizm leków w organizmie.
● Nie mieszaj leku z pożywieniem ani nie zażywaj go tuż przed, w trakcie lub tuż po jedzeniu (chyba że zaleci to lekarz), ponieważ może to zmienić działanie leku.
● Nie łącz leków z gorącymi napojami - wysoka temperatura może zmniejszyć ich skuteczność.
● Jeśli wiadomo, że posiłek może zaburzać działanie danego leku, najlepiej jest go zażyć 1–2 godziny przed lub 2 godziny po jedzeniu.
● Nigdy nie zażywaj leków razem z napojami alkoholowymi.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z interakcji leków przeciwbólowych z alkoholem. W wyniku takiej kombinacji może się pojawić krwawienie z przewodu pokarmowego. Nawet popularny paracetamol nie jest bezpieczny.

bDYWHwWm

Leki a antybiotyki

Poważniejsze konsekwencje grożą, jeśli alkohol spożyje się wraz z przyjęciem antybiotyków z grupy cefalosporyn, preparatu zawierającego metronidazol lub niektórych leków przeciwgrzybicznych. W takim wypadku można odczuwać bóle głowy, brzucha, pojawiają się wymioty, a nawet dochodzi do zapaści.

Łączenie alkoholu z lekami na obniżenie poziomu cholesterolu wiąże się zaś z ryzykiem uszkodzenia wątroby. Leki przeciwcukrzycowe w połączeniu z alkoholem prowadzą do gwałtownego spadku stężenia cukru we krwi, wahań ciśnienia oraz nudności. Najcięższym powikłaniem po połączeniu leków z alkoholem są nieodwracalne zmiany w mózgu u chorych ze zmianami neurologicznymi.

Jedynym rodzajem farmaceutyków, które można łączyć z alkoholem, są tzw. leki na kaca. Stosowanie ich ułatwia metabolizm alkoholu, a także poprawia złe samopoczucie.

bDYWHwWn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYWHwWG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
witek
3 miesiące temu
Czy chemia zawarta w żywności nie szkodzi?
Fred
3 miesiące temu
Alkohol pomaga przeciw covidzie to sprawdzone dlaczego o tym nie wspominacie zeby sie na sile szczeouc co!
aka
3 miesiące temu
Najwazniejsze: kazdy lek pomaga na dana dolegliwosc, ale zawsze szkodzi na jakis organ. Nie ma innego Kraju na Swiecie co ma tyle reklam lekow co Polska.
bDYWHwWH
jan
3 miesiące temu
Napisałem komentarz prawdziwy ale szybko usuneli taki to portal ot co.
mxm
3 miesiące temu
Nie "nawet" z zwłaszcza popularny paracetamol jest niebezpieczny w połączeniu z alkoholem. Takie połączenie może skuteczniej uszkodzić wątrobę niż połączenie ibuprofenu z alkoholem. Poza tym autor nie dodał bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie nigdy nie pij alkoholu po furaginie i preparatach z jej składem. Takie połączenie źle się kończy.
obiektywnie
3 miesiące temu
Zdrowie zależy od wielu czynników, ale jest to sprawa INDYWIDUALNA i bzdura czy ktoś bierze leki, czy pije, czy łączy z alkoholem- na jednego to działa na drugiego nie. Mój sąsiad miły człowiek nigdy nie pił był abstynentem,biegał w maratonach, niestety umarł młodo. Inny mieszkający parę domów dalej pije dzień w dzień non stop, ciągle zbierany z ulicy i nie prowadzi zdrowego trybu życia a jest już w sędziwym wieku i żyje...
afee
3 miesiące temu
co to za glut na zdjęciu tytułowym?
Kupciarz
3 miesiące temu
Każdemu polecam wziąć jedno, jedyne piwo, a następnie rozpuścić w nim starą tabletkę z krzyżykiem, której głównym składnikiem była Fenacetyna i wypić. Kolega mój czynił tak, gdy chciał się nawalić tanim sposobem. Rzeczywiście, już dwa piwa rozbierały go nieźle, jakby pół litra wypił. Ale na drugi dzień był półżywy i narzekał na ból łba. Coś za coś.
pawel
3 miesiące temu
w ubiegłym miesiącu umarł mój kolega ,lekarz mój rówieśnik , nie pił, a ja piję i żyję - wniosek !
pawel
3 miesiące temu
ci co nie piją umierają zdrowi --- prawda panie dochtorze ?
pawel
3 miesiące temu
a jak będę się leczyć - to umrę zdrowy panie dochtorze ?
aaaa
3 miesiące temu
Gdy ci wóda w pracy szkodzi to rzuć prace o co chodzi
Dezyl
3 miesiące temu
Już dawno Radzieccy uczeni stwierdzili, że ziemniak przepędzony daje więcej radości niż frytki.
bDYWHwWz
tomek
3 miesiące temu
Alkohol to trucizna i zatruwa cały organizm, więc to "oczywista oczywistość", jak mawia klasyk, że z lekami też szkodzi.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić