Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Objawy raka trzustki. Trzy są charakterystyczne

145
Podziel się

Rak trzustki – trzy wczesne objawy


Rak trzustki to złośliwy i trudny do rozpoznania nowotwór, który na początku wcale nie daje o sobie znać. Bardzo często, gdy pojawią się charakterystyczne objawy, na wyleczenie pacjenta jest już za późno. Czasami jednak choroba może dawać nietypowe symptomy, na które warto zwrócić uwagę.

Objawy raka trzustki. Trzy są charakterystyczne
(Getty Images)

Bóle brzucha i pleców

Jednym z objawów raka trzustki mogą być dolegliwości bólowe występujące w okolicach żołądka i pleców. Nierzadko ból nasila się po posiłku lub gdy chory znajduje się w pozycji leżącej. Inne sygnały, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu trzustki to: dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia i wymioty. Niestety tego rodzaju dolegliwości bardzo łatwo pomylić z objawami zatrucia pokarmowego.

Nagły spadek masy ciała

Nagła i widoczna utrata kilogramów, która nie jest związana ze zmianą diety czy z zażywaniem niektórych leków, może oznaczać poważne problemy z trzustką. Do objawów towarzyszących można zaliczyć mdłości i brak apetytu. Jednak bardzo często nieuzasadniony spadek masy ciała jest związany z chorą tarczycą lub zaburzoną pracą układu pokarmowego.

Zażółcenie skóry

Jeżeli guz rozwija się w głowie trzustki, wówczas u pacjenta może nastąpić zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty. Nienaturalne zabarwienie ciała jest spowodowane uciskiem guza na drogi żółciowe. U chorego może również występować uporczywy świąd skóry i zmiana barwy moczu. W niektórych przypadkach żółtaczka oznacza przerzuty do węzłów chłonnych, które także uciskają drogi żółciowe.

Jeżeli zauważysz u siebie wyżej wymienione objawy, nie bagatelizuj ich i niezwłocznie udaj się do lekarza. Na tego rodzaju symptomy powinny być szczególnie uczulone osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka. Dotyczy to osób, które palą papierosy, ukończyły 50. rok życia, borykają się z nadwagą, otyłością i cukrzycą typu 2 lub są obciążone genetycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(145)
momoi
1 tyg. temu
Udaj się do lekarza a on sprawę oleje.
Ewa (42)
1 tyg. temu
Głupoty. Moja mama nie miała żadnych objawów. Trochę pobolewał ją brzuch, dwa razy zwymiotowała. Jak zrobiliśmy badania (USG, TK) wyszedł rak trzustki w IV stadium. Zmarła 2 miesiące po pierwszych badaniach diagnostycznych.
WOLNOMYŚLNY
1 tyg. temu
Mario. Ty masz chorobliwie twórczą wyobraźnię. Zostań autorem powieści fantastycznych lub napisz scenariusz horroru. Masz świetny instynkt zaspokajania wyobrażeń elektoratu PiS.
adiacent 1949
1 tyg. temu
do lekarza - jak , przez telefon
felix
1 tyg. temu
Lekarze nam w Islam powpadali ich modlitwa to O Allach o Allach spraw by po jednej fali druga trzecia piata i dziesiąta fala powstawała.Takiego dobrobytu w medycznym kręgu jeszcze nie mieli Bez skarg ,bez odwiedzin bez sprawdzania przychodzi swiadomy czas odłączania w worek pakowanie i wyjazd bez umundurowania w fliselinkę owijany.Lekarz to ma klawe życie i usposobienie też ma klawe chciał by to trwało i trwało razem z rządzącymi .Powiadają suminnie takiego dobrobyta ni mioł nigdy lekarski najmita oraz pielęgnic dobrane grono Medyczny Świat Łaskawości pieniądz leci bez żadnej troski pacjent żył i był będzie następny Covidum Panem covidum Królem covidum cowidum króluj nam.
Mario
1 tyg. temu
Po co do lekarza ?Żeby robili mi testy na covida tak długo aż wyjdzie pozytywny Później położą mnie na oddział covidiwy gdzie z pacjentami nie robi się nic i tam doczekam swego końca jak większość chorych Teraz mamy tylko jedną chorobę w Polsce Wolę umrzeć w domu wśród bliskich niż olewamy przez służbę zdrowia i odseperowany od świata od bliskich
Medyk
1 tyg. temu
Chcac zyc dlugo, trzeba jak najmniej chodzic do lekarzy, oni nas nie lecza tylko usmiercaja i okradaja. W Aptece dpbry farakolog moze byc skuteczny.
Antydebiloza
1 tyg. temu
Co wy opowiadacie Teraz się umiera tylko na srowid! Innych chorób nie ma!
Ona
1 tyg. temu
Teraz nie ma raka trzustki, jest zawieszony do odwołania na rzecz covid. Musisz jechać na chemię, czy dializę nie pojedziesz, bo masz covid i masz kwarantannę przez 10 dni.
niepokorna
1 tyg. temu
i co lekarz to jasnowidz ,a może wróżka ? Bez odpowiednich badań nie postawi diagnozy . Jakie zatem badania zrobić już nie napisane .
ekspert
1 tyg. temu
Przecież to Covid wezcie czwartą dawke i bedziecie zdrowi.
Tylko w tobie...
1 tyg. temu
Tusku wracaj,
Brawo!
1 tyg. temu
A Trzaska buduje szpital psychiatryczny w W-wie i będzie pierwszym pacjentem po Tusku POzostali już stoją w kolejce.
Orne
1 tyg. temu
Szanowna redajcjo, proponuję wysyłać zalecenia do lekarzy i ministra. Pacjrnet po zgłoszeniu do lekarzy tego typu objawów zostanie wyśmiany i nawet badań podstawowych nie zleci. Taka rzeczywistosc w Polsce, demontaż systemu trwa dalej, niestety...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić