Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany

21

Hiszpańscy naukowcy wykazali, że objawami zakażenia SARS-CoV-2 mogą być problemy dermatologiczne. U pacjentów mogą się pojawić zmiany na języku, palcach stóp i dłoni oraz wystąpić pod postacią swędzącej pokrzywki lub wyprysków podobnych do ospy.

Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany
(Getty Images)

Covidowy język

Badanie przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazało, że wśród ponad 660 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Madrycie, 25 proc. zgłaszało wystąpienie zmian na języku, a 4 na 10 - na dłoniach i podeszwach stóp.

Również epidemiolodzy w Wielkiej Brytanii zgłaszają coraz więcej takich dolegliwości wśród pacjentów zakażonych koronawirusem. Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London przyznaje, że u części pacjentów zauważono występowanie zmian w jamie ustnej, takich jak owrzodzenie języka lub obrzęk jamy ustnej.

"Widzę rosnącą liczbę języków covidowych. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!" – napisał prof. Spector.

- Wirus SARS-CoV-2 powoduje różne zmiany śluzówkowe, więc właściwie dzisiaj powiedzenie, że coś na pewno nie jest związane z COVID-19 jest trudne. Do tej pory nie spotkałem się u pacjentów z takimi objawami, odnotowaliśmy przypadki obrzęku nosa, obrzęku zatok, ale nie bezpośrednio wewnątrz jamy ustnej. Jednak ta choroba nauczyła nas tego, że nie można niczego wykluczyć - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog.

Covidowe palce

Covidowe palce są jednymi z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych dla COVID-19. Występują częściej u dzieci i młodzieży, a także mają tendencję do ujawniania się przy okazji innych infekcji.

- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u osób młodych i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi.

Covidowe wysypki

Jedną z częstych zmian skórnych obserwowanych w przebiegu COVID-19 jest pokrzywka, która może poprzedzać inne objawy zakażenia. Szacuje się, że pokrzywa towarzyszy ok. 19 proc. przypadków.

Również zmiany plamisto-grudkowe są jednymi z najczęściej obserwowanych w przebiegu COVID-19. W jednej z analiz we Włoszech zauważono, że spośród pacjentów, którzy mieli zmiany skórne, ponad 77 proc. miało właśnie zmiany plamisto-grudkowe.

Szacuje się, że siność siateczkowa występuje w ok. 6 proc. przypadków. Eksperci uważają, że te zmiany mają charakter wtórny i są związane z zaburzeniami w układzie krążenia. Również w Polsce coraz więcej pacjentów zgłasza się z niewydolnością żylną, zakrzepicą i zapaleniem żył.

Zmiany pęcherzykowe są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Wysypka przypomina zmiany występujące podczas ospy wietrznej. Krosty najczęściej pojawiają się na kończynach i są swędzące. Występują u ok. 9 proc. chorujących na COVID-19.

Dodatkową trudność w rozpoznaniu covidowych zmian skórnych stanowi fakt, że u części pacjentów wysypka może się pojawić w reakcji na działanie leków, które przyjmują w trakcie terapii.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić