Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany

22
Podziel się:

Hiszpańscy naukowcy wykazali, że objawami zakażenia SARS-CoV-2 mogą być problemy dermatologiczne. U pacjentów mogą się pojawić zmiany na języku, palcach stóp i dłoni oraz wystąpić pod postacią swędzącej pokrzywki lub wyprysków podobnych do ospy.

Objaw typowy wyłącznie dla COVID-19. Wcześniej nie był obserwowany
(Getty Images)

Covidowy język

Badanie przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazało, że wśród ponad 660 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Madrycie, 25 proc. zgłaszało wystąpienie zmian na języku, a 4 na 10 - na dłoniach i podeszwach stóp.

Również epidemiolodzy w Wielkiej Brytanii zgłaszają coraz więcej takich dolegliwości wśród pacjentów zakażonych koronawirusem. Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London przyznaje, że u części pacjentów zauważono występowanie zmian w jamie ustnej, takich jak owrzodzenie języka lub obrzęk jamy ustnej.

"Widzę rosnącą liczbę języków covidowych. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!" – napisał prof. Spector.

- Wirus SARS-CoV-2 powoduje różne zmiany śluzówkowe, więc właściwie dzisiaj powiedzenie, że coś na pewno nie jest związane z COVID-19 jest trudne. Do tej pory nie spotkałem się u pacjentów z takimi objawami, odnotowaliśmy przypadki obrzęku nosa, obrzęku zatok, ale nie bezpośrednio wewnątrz jamy ustnej. Jednak ta choroba nauczyła nas tego, że nie można niczego wykluczyć - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog.

Covidowe palce

Covidowe palce są jednymi z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych dla COVID-19. Występują częściej u dzieci i młodzieży, a także mają tendencję do ujawniania się przy okazji innych infekcji.

- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u osób młodych i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem - przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Lekarka wyjaśnia, że część zmian na skórze towarzyszących chorobie, prawdopodobnie ma związek z zaburzeniami krzepnięcia i zapaleniem naczyń. U zakażonych na palcach mogą również występować zmiany niedokrwienne z tendencją do martwicy, ale dotyczy to raczej starszych pacjentów i osób z chorobami współistniejącymi.

Covidowe wysypki

Jedną z częstych zmian skórnych obserwowanych w przebiegu COVID-19 jest pokrzywka, która może poprzedzać inne objawy zakażenia. Szacuje się, że pokrzywa towarzyszy ok. 19 proc. przypadków.

Również zmiany plamisto-grudkowe są jednymi z najczęściej obserwowanych w przebiegu COVID-19. W jednej z analiz we Włoszech zauważono, że spośród pacjentów, którzy mieli zmiany skórne, ponad 77 proc. miało właśnie zmiany plamisto-grudkowe.

Szacuje się, że siność siateczkowa występuje w ok. 6 proc. przypadków. Eksperci uważają, że te zmiany mają charakter wtórny i są związane z zaburzeniami w układzie krążenia. Również w Polsce coraz więcej pacjentów zgłasza się z niewydolnością żylną, zakrzepicą i zapaleniem żył.

Zmiany pęcherzykowe są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Wysypka przypomina zmiany występujące podczas ospy wietrznej. Krosty najczęściej pojawiają się na kończynach i są swędzące. Występują u ok. 9 proc. chorujących na COVID-19.

Dodatkową trudność w rozpoznaniu covidowych zmian skórnych stanowi fakt, że u części pacjentów wysypka może się pojawić w reakcji na działanie leków, które przyjmują w trakcie terapii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Zygmunt
2 lata temu
I wszyscy o nazwisku Kaczyński też mają Covid od urodzenia
Tadza
2 lata temu
W Polsce wszystkie choroby podciągane są pod Covid nawet złamania ręki czy nogi
LLLLLLLL
2 lata temu
Podobno po zarażeniu ptak się wydłuża, a cipka się kurczy.
Stukacz
2 lata temu
Dobra wiadomość,bo już myślałem,że mnie ta księżniczka z dworca zaraziła😚
Just
2 lata temu
Kiedyś takie zmiany były charakterystyczne dla wirusa bostońskiego, teraz to już tylko covid.
Romanoromano
2 lata temu
Stuknijcie się w czoło z tymi objawami.Miałem zatkane uszy,brak smaku i węchu.Takie objawy ma 70 % i nawet nie zgłasza.Test wyszedł negatywny.
?????
2 lata temu
No to w końcu ta wysypka po lekach, czy na skutek cov19? Zdecydujcie się co wypisujecie w O2.
AndyHandy
2 lata temu
Po tym roku,to że żyjesz,wciąż,jest objawem srowida.
Mimi
2 lata temu
To objawy bostonki
Mimi
2 lata temu
To objawy bostonki
Mimi
2 lata temu
Wirus bostoński a nie typowy objaw śmowida
Aleksander
2 lata temu
Straszyć i straszyć do znudzenia.
doki
2 lata temu
A mi przez kwarantanne urosly genitalia i mówie to na serio!
aaaa
2 lata temu
Pani Magister babcia chce plaster na odciski. po 10 min Pani Magister babcia pyta czy to przed jedzeniem czy PO?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić