Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

Rosną w lesie i na łące. Uważaj na te żółte kwiatki. Są groźniejsze niż barszcz Sosnowskiego

80

Wraz z nadejściem wiosny i lata, na łąkach i polach pojawia się wiele niebezpiecznych roślin. Oprócz znanego barszczu Sosnowskiego, natknąć się można na jeszcze groźniejszy starzec jakubek. Ta niepozorna roślina stanowi poważne zagrożenie!

Rosną w lesie i na łące. Uważaj na te żółte kwiatki. Są groźniejsze niż barszcz Sosnowskiego
Ta roślina jest równie niebezpieczna co barszcz Sosnowskiego (Pixabay, Fundacja_Poblize)

Starzec jakubek to roślina z rodziny astrowatych, która porasta łąki, pola, obrzeża lasów i rowy w całej Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo powszechnie spotykana. Jej wysoka łodyga, osiągająca nawet 120 cm, pokryta jest drobnymi, żółtymi kwiatami, które kwitną od czerwca do września.

Kiedyś wierzono, że starzec jakubek jest rośliną leczniczą pomocną przy nadciśnieniu czy chorobach wątroby. Stosowano go przy silnych kolkach, chorobach skóry, wypryskach i trudno gojących się ranach. Dziś jednak wiadomo, że roślina jest silnie trująca i rakotwórcza.

Lasy Państwowe wyjaśniają, że nazwa rośliny, według podań ludowych nawiązuje do pory jej pełnego kwitnienia, czyli 25 lipca. Jest to dzień poświęcony świętemu Jakubowi - Apostołowi. - Zaleca się używanie ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym - czytamy w komunikacie na stronie lasy.gov.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rośliny, które odstraszają komary

Jak informuje medonet.pl, "Starzec jakubek jest szczególnie niebezpieczny dla zwierząt - koni, kuców, krów dla których nawet mały kęs może się okazać śmiertelny - zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, wskutek czego następuje śmierć zwierzęcia".

Regularne monitorowanie i usuwanie starca jakubka z pastwisk i terenów spacerowych jest kluczowe. Zaleca się regularne koszenie obszarów, na których występuje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się rośliny. Usuwanie pojedynczych okazów poprzez wyrywanie lub wykopywanie również może pomóc w eliminacji tego zagrożenia.

Roślina największe niebezpieczeństwo niesie dla koni i królików. Należy pamiętać, że jest ona trująca jako świeża, zwiędła i wysuszona. Jak ostrzegają Lasy Państwowe, nawet niewielka dawka wyciągu ze starca jakubka jest bardzo niebezpieczna również dla małych zwierząt domowych - psów i kotów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić