Śpisz nago podczas upałów? Lepiej to przeczytaj

5

Przyszło lato. Wiele osób czekało na relaks na nadmorskiej plaży, któremu towarzyszy lodowaty i orzeźwiający drink. Wysoka temperatura potrafi również zmęczyć i sprawić, że brakuje nam energii. Wtedy szukamy cienia i próbujemy ochłodzić nasze ciało. Sprawdźmy, czego nie powinniśmy robić podczas upałów.

Spanie nago podczas upałów nie jest dobrym pomysłem
Spanie nago podczas upałów nie jest dobrym pomysłem (Getty Images)

Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co może powodować spadek ciśnienia krwi, zawroty i bóle głowy, a nawet omdlenia.

Kiedy na zewnątrz panuje upał, pierwszą rzeczą jaką robimy jest otwieranie okien. Jak się okazuje nie jest to najlepsze rozwiązanie. Otwieranie okien i podnoszenie rolet w ciągu dnia sprawia, że gorące powietrze zza okna ogrzewa wnętrze naszego mieszkania. Najlepiej otwierać okna w godzinach wieczornych, kiedy temperatura na dworze jest zdecydowanie niższa.

Kolejną metodą na upały jest zimny prysznic, który ochładza i orzeźwia ciało. Niestety, uczucie rześkości nie trwa zbyt długo i za chwilę następuje gwałtowny wzrost temperatury naszego ciała. Zimny prysznic powoduje zwężenie naszych naczyń krwionośnych. Kiedy wychodzimy spod zimnego prysznica, naczynia szybko się rozszerzają i znowu towarzyszy nam uczucie gorąca.

Gorące noce wpływają na jakość naszego snu. Wiele osób, próbując temu zaradzić, latem śpi nago. Spanie bez ubrania nie do końca działa pozytywnie na nasze ciało. Wówczas pot nie jest odpowiednio odprowadzany i ciepło gromadzi się w organizmie. Podczas upalnej nocy, lepiej do snu założyć koszulkę z naturalnego materiału. Dzięki temu nasz skóra będzie lepiej oddychać, a tego rodzaju tkanina wchłonie pot.

W letnie miesiące powinniśmy ograniczyć też produkty spożywcze rozgrzewające organizm. Spożywanie ciężkostrawnych i obfitych w tłuszcze posiłków w upalne dni, dodatkowo nas obciąży. Latem lepiej sięgać po potrawy lekkostrawne.

Niektórzy radzą sobie z upałem, pijąc zimne piwo. Należy wziąć pod uwagę, że nadmierna ilość alkoholu w połączeniu ze słońcem, jest zabójczą mieszanką. Piwo zawiera alkohol, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Wtedy serce musi działać bardziej intensywnie w celu przywrócenia odpowiedniego ciśnienia krwi. Poza tym piwo ma silne właściwości moczopędne i w dużych ilościach może powodować odwodnienie. Warto zatem pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody w letnie dni.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić