Dominika Najda| 

Trzy najlepsze. Herbaty, które obniżają cholesterol

8

Powszechnie wiadomo, że zbyt wysoki poziom cholesterolu nie sprzyja zdrowiu. Na szczęście możemy go obniżyć naturalnymi sposobami, a dietetycy wskazują trzy napoje, które świetnie się w tym celu sprawdzą.

Trzy najlepsze. Herbaty, które obniżają cholesterol
Jakie napoje obniżają cholesterol? (Licencjodawca, Brankica Paunkovic)

Bagatelizowany problem, który ma poważne konsekwencje

Wysoki poziom cholesterolu oznacza, że we krwi znajduje się za dużo substancji tłuszczowych. Chociaż początkowo możesz się tym nie przejmować, z czasem szkodliwe lipidy mogą się gromadzić i doprowadzić do rozwoju wielu chorób.

Dieta jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego poziomu cholesterolu, co wynika ze spożywania zbyt wielu tłustych potraw. O ile niektóre pokarmy podnoszą zawartość substancji tłuszczowych, inne mogą ją obniżać.

Lipoproteiny o niskiej gęstości, znane jako zły cholesterol, mogą gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych. Z biegiem czasu powoduje to zwężenie wnętrza naczyń, co prowadzi do potencjalnego zagrożenia dla zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysoki cholesterol Polaków. Niepokojące dane naukowców

Im wyższy poziom LDL, tym większe ryzyko rozwoju miażdżycy, która prowadzi do zawału serca czy udaru mózgu. Warto wiedzieć, że hipercholesterolemia stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Dietetycy zalecają sięganie po trzy napoje, które pomogą obniżyć poziom złego cholesterolu LDL, a jednocześnie podnoszą poziom dobrego cholesterolu HDL. Na co warto zamienić poranną kawę ze śmietanką?

Napoje, które pomogą obniżyć poziom cholesterolu

Zielona herbata od dawna uważana jest za napój pełen właściwości prozdrowotnych. Regularne picie tego napoju może obniżyć lipoproteiny o niskiej gęstości, czyli LDL oraz poziom cholesterolu całkowitego.

Ma ona nie tylko właściwości przeciwmiażdżycowe, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i wspomaga walkę z otyłością, a także korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową.

Yerba mate to kolejna herbaciana propozycja. Regularne picie pomaga obniżyć całkowity cholesterol oraz zapewnia redukcję trójglicerydów. Napar również poprawia przemianę materii i tłumi apetyt, co wspomaga proces odchudzania.

Warto również sięgać po herbatę z hibiskusa. Badania wykazały, że ten napar ma znaczący wpływ na profil lipidów we krwi. Nie tylko obniża poziom cholesterolu, ale także oczyszcza tętnice z odkładających się w nich złogów tłuszczowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić