Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Eksperci ostrzegają kobiety. Wiara w popularny mit, może zagrażać życiu

2

Niektórzy twierdzą, że ciąża chroni przed chorobami nowotworowymi. Jest to mit powielany przez wiele lat. Eksperci ostrzegają, że nie wolno lekceważyć guzów pojawiających się w ciele kobiety, która spodziewa się dziecka.

Eksperci ostrzegają kobiety. Wiara w popularny mit, może zagrażać życiu
Kobiety w ciąży bagatelizują objawy raka (Justin Paget)

Wciąż wiele osób żyje w przekonaniu, że kobieta, która ma niebawem zostać matką, nie jest narażona na raka. Jak się okazuje, ta teza jest nieprawdziwa i nowotwór może przydarzyć się również podczas ciąży.

Zdarza się, że obecność guzów u kobiet jest uznawana za zmiany mające związek z przekształceniem się gruczołów piersiowych i procesem laktacji. Niektóre kobiety sądzą, że gdy urodzą dziecko i zaczną karmić piersią, wówczas tego rodzaju zmiany zachodzące w organizmie znikną samoistnie. Tymczasem nieleczony nowotwór cały czas rośnie, a choroba postępuje, co zmniejsza szansę pacjentki na powrót do zdrowia.

Pamiętajmy, że bagatelizowanie tych objawów, może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci.

Nie należy wierzyć w bardzo groźny i powielany od lat mit, głoszący, że ciąża chroni przed rozwojem komórek nowotworowych w organizmie. Wyniki wielu badań naukowych wykazały, że podczas ciąży możliwe jest leczenie onkologiczne, które nie zagraża dziecku.

Największe ryzyko poronienia i wystąpienia wad u płodu istnieje podczas pierwszego trymestru ciąży. Po 15. tygodniu ciąży łożysko kobiety nie przepuszcza do płodu żadnych niebezpiecznych substancji. Podjęcie odpowiedniego leczenia pod okiem doświadczonego lekarza onkologa może uratować życie przyszłej matki i jednocześnie nie uszkodzić płodu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić