Kamil S. Sikora| 

Uzależniają jak narkotyki. Powinny zostać zakazane?

102

O tym, że alkohol, papierosy, środki odurzające i leki uzależniają, wie każdy z nas. Jak się okazuje, podobnie jest z niektórymi produktami spożywczymi. Dowiedz się, jaka żywność działa na nasz organizm jak używka i dlaczego powinniśmy jej unikać.

Uzależniają jak narkotyki. Powinny zostać zakazane?
Czy jedzenie może uzależniać? (Licencjodawca)

Wiele osób nie zastanawia się, dlaczego po zjedzeniu hamburgera, czekolady, chipsów czy frytek ma lepszy nastrój i odczuwa chwilowy przypływ energii. Dzieje się tak, ponieważ niektóre produkty pobudzają wydzielanie dopaminy w naszym organizmie. Ten związek chemiczny pełni rolę neuroprzekaźnika i wpływa na ośrodek przyjemności, czyli tzw. układ nagrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fast food niszczy układ odpornościowy

Nadmierna aktywacja dopaminy prowadzi do uzależnień. Eksperci z University of Michigan na podstawie zebranych przez siebie informacji stworzyli listę produktów zawierających najwięcej sztucznych dodatków, przez co mogą nas uzależnić. Do tej grupy zaliczają się m.in.: hamburgery, frytki, pizza, smażony kurczak, boczek, chipsy, czekolada, ciastka, słodkie pieczywo, żelki, lody, słodkie napoje, popcorn i lody.

Regularne sięganie po fast foody wywołuje symptomy podobne do objawów nałogowego palenia papierosów i alkoholizmu. W największym stopniu uzależnia żywność, która została wysokoprzetworzona. Tego typu produkty mają w sobie tłuszcze, cukry, węglowodany, sól, konserwanty oraz sztuczne polepszacze smaku i zapachu. Połączenie tych substancji sprawia, że odczuwamy nieodpartą chęć na zjedzenie niezdrowej, wysokokalorycznej i tuczącej przekąski.

Pamiętajmy, że uzależnienie od jedzenia może nieść ze sobą szereg niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Częste napady głodu i niekontrolowane spożywanie posiłków prowadzi do rozwoju nadwagi, otyłości i wielu przewlekłych schorzeń. Kompulsywne objadanie, czyli przyjmowanie zbyt dużych ilości pożywienia w krótkim czasie jest zaliczane do zaburzeń psychicznych. Jednym z nich jest bulimia polegająca na usuwaniu z organizmu nadmiaru pokarmu za pomocą środków przeczyszczających lub poprzez prowokowane wymiotowanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić