Kamil S. Sikora| 

W godzinę zabija komórki rakowe. Wyniki badania szokują

206

Lekarze i naukowcy z całego świata nieustannie poszukują skutecznego leku na choroby nowotworowe. Jak wynika z najnowszej analizy, substancja obecna w jadzie pszczoły jest w stanie zapobiegać namnażaniu się komórek rakowych zwłaszcza tych, które atakują piersi. Do tych niebywałych wniosków doszli australijscy badacze.

W godzinę zabija komórki rakowe. Wyniki badania szokują
Jad pszczeli lekiem na raka? Jest nadzieja (Getty Images, 2022 Getty Images)

Głównym składnikiem jadu, jaki wydziela pszczoła miodna Apis mellifera jest melityna, która odpowiada za uczucie bólu po użądleniu. Sucha masa jadu w 50 procentach składa się z tej substancji. Melityna wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne i przeciwpasożytnicze. Zespół naukowy z Uniwersytetu Zachodniej Australii i Instytutu Medycznego Harry’ego Perkinsa postanowili dokładniej przyjrzeć się jej działaniu.

Po zbadaniu 312 gatunków pszczół i trzmieli, doszli do wniosku, że melityna w odpowiednim stężeniu zaledwie w ciągu 1 godziny może zniszczyć komórki potrójnie ujemnego nowotworu piersi, a także komórki dodatniego raka piersi (nowotworu piersi HER2+), który w szybkim tempie doprowadza do przerzutów. Jak wynika z analizy, melityna nie tylko doskonale sprawdza się podczas walki z komórkami rakowymi, ale również nie doprowadza do uszkodzenia zdrowych tkanek. Badacze zaznaczają, że ogromne znaczenie ma odpowiednia ilość tej substancji, bo jej zbyt wysokie stężenie wykazuje właściwości toksyczne. Podczas badań nie zauważono, żeby jad trzmieli również był w stanie wpłynąć na komórki nowotworowe.

Odkryliśmy, że melityna może całkowicie zniszczyć błony komórek rakowych w ciągu 60 minut i znacznie zmniejszyć częstotliwość przesyłania do komórek rakowych chemicznych sygnałów niezbędnych do ich wzrostu i podziału – wyjaśnił jeden z autorów badań dr Pilar Blancafort.

Zdaniem eksperta melityna może wykazywać podobne właściwości podczas leczenia nowotworu jajnika. Naukowcy zauważyli, że związek chemiczny zawarty w jadzie pszczół można zastąpić jego syntetycznym odpowiednikiem. Należy jednak pamiętać, że stosowanie melityny może być skuteczne tylko i wyłącznie w połączeniu z konwencjonalną terapią antynowotworową taką jak zażywanie leków lub chemioterapia.

To bardzo wczesny etap prac. Wiele substancji potrafi zabić komórkę raka piersi w podczas badań in vitro lub u myszy laboratoryjnych. Ale od tych odkryć do powstania skutecznego leku na raka piersi, który będzie można stosować u ludzi, jeszcze daleka droga – podsumował prof. Alex Swarbrick z Instytutu Badań Medycznych Garvana w Sydney.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić