WHO bije na alarm. Nowa pandemia na horyzoncie! To nie COVID-19

271

Tedros Adhanom Ghebreyesus wystosował specjalny apel. Adresatami są przywódcy państw. Sprawa dotyczy konieczności przygotowania się na kolejną pandemię. Tym razem dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma na myśli masowych zachorowań na COVID-19, ale inną chorobę.

WHO bije na alarm. Nowa pandemia na horyzoncie! To nie COVID-19
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie kryją obaw, że dojdzie do kolejnej pandemii (Getty Images, Gerardo Vieyra/NurPhoto)

Tedros Adhanom Ghebreyesus wskazał, że do kolejnej pandemii może dojść już w ciągu trzech najbliższych lat. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyjaśnił, iż w celu zapobieżenia przyszłemu kryzysowi zdrowotnemu oraz zapewnienia równego dostępu do leczenia wszystkim, którzy mogą tego potrzebować, należy już rozpocząć intensywne przygotowania.

Zagraża nam kolejna pandemia? Dyrektor generalny WHO ostrzega

Tym razem, jak podkreśla dyrektor generalny WHO, poważne zagrożenie dla ludzkości stanowi ptasia grypa. Mimo że do tej pory choroba nie występowała u człowieka, istnieje realne zagrożenie przeniesienia się na niego szczepu H5N1.

Jak podaje "Daily Mirror", niepokój u Ghebreyesusa wzbudza fakt, że szczep H5N1 został zidentyfikowany już niektórych u ssaków. Na ptasią grypę chorowały wydry, lisy i norki. Teoretycznie mógłby więc powtórzyć się scenariusz rozpowszechnienia się na świecie pandemii podobnej do COVID-19. Dyrektor generalny WHO przypomniał też, że dla wielu państw walka z koronawirusem nadal stanowi poważny problem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji. "Największa tragedia ostatnich lat"

Tedros Adhanom Ghebreyesus zalecił głowom państw, aby monitorowały rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy wśród zwierząt. Jednocześnie dyrektor generalny WHO uspokajał, że na razie ryzyko, jakie stwarza H5N1 dla ludzi, utrzymuje się na niskim poziomie. Należy jednak mieć się na baczności.

W tej chwili WHO ocenia ryzyko dla ludzi jako niskie. Ale nie możemy zakładać, że tak pozostanie. Musimy być gotowi na każdą zmianę – zaznaczył Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany przez "Daily Mirror".
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić