Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Zaczyna się od zmęczenia. Chora tarczyca szybko zmienia naszą twarz

3

Hashimoto jest przewlekłym schorzeniem, które przed dłuższy rozwija się w ukryciu lub daje nietypowe i przez to mylące objawy. Nie podjęcie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do wystąpienia niedoczynności tarczycy. Jak się okazuje, jeden z symptomów choroby można z łatwością zauważyć na twarzy. Jaki sygnał powinien nas zaniepokoić?

Zaczyna się od zmęczenia. Chora tarczyca szybko zmienia naszą twarz
Objawy chorej tarczycy widać na twarzy (Licencjodawca, © 2017 harpazo_hope)

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jest to niebezpieczne schorzenie autoimmunologiczne, przy którym układ odpornościowy jest nieprawidłowo pobudzony, przez co blokuje wytwarzanie hormonów tarczycy i wyniszcza strukturę tego gruczołu. Niestety wielu pacjentów nawet przez kilka lat nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów zdrowotnych. Następstwem choroby jest niedoczynność tarczycy, która wpływa niekorzystnie na wszystkie komórki w naszym organizmie.


Do objawów choroby Hashimoto można zaliczyć takie dolegliwości, jak przewlekłe zmęczenie, nadmierne uczucie senności, nadwrażliwość na niską temperaturę, zaparcia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz suchość i bladość skóry. W tym przypadku wystąpienie problemów skórnych jest związane z niedostateczną ilością hormonów tarczycowych. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się tego typu zmian chorobowych jest nieprawidłowy metabolizm cukrów. Kolejnym sygnałem mogącym świadczyć o złej kondycji gruczołu tarczycowego, jest obrzęk śluzowaty, który najczęściej atakuje twarz chorego.

Opuchlizna na twarzy, szczególnie w obrębie narządu wzroku pojawia się u pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium rozwoju choroby Hashimoto. Może dotyczyć również osób, które przestały zażywać leki na tarczycę. Do symptomów współwystępujących można zaliczyć proptozę, czy wybrzuszenie oczu, suchą, bladą i łuszczącą się skórę oraz żółtą barwę cery.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Choroba Hashimoto. Wykonaj prosty test

Jeszcze inne symptomy, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty to: pogrubienie warg, poszerzenie nosa i nienaturalna wielkość języka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić