Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kornelia Ramusiewicz
Kornelia Ramusiewicz
|

Problemy z tarczycą? Uważaj, jesteś w grupie ryzyka

1
Podziel się:

Pierwsze objawy raka tarczycy łatwo zbagatelizować. Co więcej, ten podstępny nowotwór przez długi czas może rozwijać się po cichu, w ogóle nie manifestując żadnych symptomów. Na jakie sygnały powinniśmy, które wysyła nasze ciało, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Problemy z tarczycą? Uważaj, jesteś w grupie ryzyka
Objawy raka tarczycy są bardzo zdradliwe (Getty Images, Albina+Mihajlo)

W Polsce co roku na raka tarczycy zapada 3-4 tys. osób. Według danych statystycznych nawet trzy razy częściej ten rodzaj nowotworu jest diagnozowany u kobiet. Wyraźny wzrost złośliwych przypadków był obserwowany po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Obecnie uważa się, że to jeden z najrzadziej występujących nowotworów złośliwych.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów raka tarczycy są guzki na tarczycy. Dziwne zgrubienia, które z łatwością można wyczuć, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Guzki są najczęściej niebolesne. W przypadku zmian nowotworowych może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, ból szyi, gardła, kaszel, chrypkę oraz problemy z oddychaniem. U chorych pojawia się też zmiana barwy głosu.

W grupie ryzyka znajdują się kobiety po 40. roku życia. Wpływ na rozwój raka tarczycy mają również uwarunkowania genetyczne. Co więcej, rak tarczycy jest częściej diagnozowany u pacjentek, które chorowały wcześniej na raka piersi. Ryzyko rozwoju tego nowotwory zwiększa również nadmiar, jak i niedobór jodu. Do czynników ryzyka endokrynolodzy zaliczają również niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Należy pamiętać, że do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie USG tarczycy oraz konsultacja lekarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
LLLLLL
4 miesiące temu
Będziesz czytał wypociny Korneli, też będziesz w grupie ryzyka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić